Już niebawem ruszy Jarmark Świętego Mikołaja, a w bogatym programie tego wydarzenia znalazły się także propozycje grudziądzkiego Muzeum, które zaprasza w dniach 3-6 grudnia.W kołysce Ziemi Obiecanej… to wystawa przedwojennych szopek bożonarodzeniowych ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego, która dostępna będzie w dniach:
- 3.12.2021, godz. 10.00 – 18.00
- 4-6.12.2021, godz. 10.00 – 16.00
w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi przy ul. Wodna 3/5.
Wstęp wolny.

Szopki bożonarodzeniowe posiadają swoją długą tradycję sięgającą korzeniami czasów średniowiecza. Ustawiano je początkowo w klasztorach, najczęściej żeńskich oraz domach bogatych mieszczan. Swoją formą, doborem postaci oraz tła, nawiązywały do szopek ustawianych na kościelnych ołtarzach. Po reformach józefińskich w XVIII wieku – znacznie ograniczających zwyczaj prezentowania szopek we wnętrzach kościelnych, niewielkie szopki bożonarodzeniowe upowszechniły się w domach katolików wszystkich stanów. Figury ustawiane w szopkach wykonywano z rozmaitych materiałów - terakoty, drewna, wosku, papieru a w XIX wieku zaczęto produkować na masową skalę polichromowane figury i figurki odlewane z gipsu. Trudniły się tym rzemiosłem firmy z Nadrenii, Westfalii, Holandii i Francji zaopatrujące sklepy z dewocjonaliami na terenie całej Europy. Precyzyjnie wykonane, z ogromną dbałością o szczegóły i z wysmakowaną polichromią były zbytkownym i pożądanym przedmiotem domowej obrzędowości bożonarodzeniowej. Prezentowane na wystawie szopki to obiekty unikatowe pochodzące z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku. Poruszają swoim dawnym pięknem i budzą w nas tęsknotę za utraconym rajem naszego dzieciństwa.

„Miłością przejęty – Mikołaj święty” – cała prawda o pewnym biskupie! to wykład Łukasza Ciemińskiego, który odbędzie się 6 grudnia, czyli w najbliższy poniedziałek, w Gmachu Głównym Muzeum. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

O św. Mikołaju wiedziano, że potrafi poskramiać wilki, uzupełniać deficyty zboża, zapewnić posag ubogim pannom, a nadto scalać poćwiartowane zwłoki! Choć dziś kojarzymy go raczej z jowialnym dziadkiem z etykiet popularnego napoju, to był przecież postacią historyczną, o głęboko zakorzenionym w tradycji kulcie. Wreszcie, jest chyba święty Mikołaj najbardziej ukochanym świętym, no i niestety świętym, w którego wiara czasem znika jak mydlana bańka naszego dzieciństwa – nie wytrzymując próby czasu. Stąd wykład ten po to, by do dzieciństwa powrócić i choćby na chwilkę zamieszkać na naszych wyspach szczęśliwych, ze świętym Mikołajem! O którym będzie sama prawda i tylko prawda, nawet jeśli na legendach osnuta!

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa w obiektach muzealnych podczas zwiedzania wystaw oraz w czasie wydarzeń.

Ponadto Muzeum zaprasza na spotkanie z cyklu „Wtorek muzealny”, które rozpocznie się 7 grudnia o godz. 17.00. Tym razem będzie to spotkanie z etnografem Łukaszem Ciemińskim „Narodzenia dzień Bożego jest kolędą świata tego” - Adwent i Boże Narodzenie w kulturze ludowej. Spotkanie dotyczyć będzie świątecznych przygotowań rozpoczynających się w adwencie, pradziadków świątecznego drzewka i zwyczajów towarzyszących tajemniczej nocy Bożego Narodzenia, podczas której „wino rzeką ciecze, ciepło, jakby w lecie”. Aby zaś tradycji ziemi chełmińskiej stało się zadość, na adwentowym spotkaniu wykonanych zostanie kilka nieznanych powszechnemu ogółowi kolęd - "jak obyczaj stary każe, według ojców naszej wiary"! Wydarzenie będzie miało miejsce w Gmachu Głównym Muzeum. Cena biletu wstępu to 6,00 zł.

Biuro Prasowe i Medialne