O tym, że niska jakość powietrza przyczynia się do pogorszenia stanu naszego zdrowia, nie trzeba już nikogo przekonywać. Potwierdzają to liczne badania i raporty naukowców. W Grudziądzu prowadzone będą kolejne działania w zakresie walki o czyste powietrze.





W Polsce od lat stężenia szkodliwych substancji w powietrzu przekraczają normy wyznaczone przez WHO, a także mniej restrykcyjne, dopuszczalne poziomy unijne. Jesteśmy jednym z krajów Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Od wielu lat WHO monitoruje wyniki badań medycznych, na podstawie których wprowadza własne rekomendacje, dotyczące poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu bezpiecznych dla zdrowia. Wcześniejsze globalne rekomendacje WHO dotyczące jakości powietrza, obowiązujące do sierpnia, zostały opublikowane w 2005 roku.

– Ze względu na znaczny wzrost niepodważalnych dowodów naukowych, potwierdzających szkodliwość zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia i życia ludzi, WHO zaostrzyło rekomendacje co do wytycznych jakości powietrza – informuje Andrzej Surma, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza. – Nowe wytyczne WHO, obowiązujące od września, określają znacznie niższe niż te sprzed 15 lat, akceptowalne dla zdrowia człowieka poziomy zanieczyszczeń w powietrzu.

W roku 2018 na terenie Grudziądza miały miejsce znaczne przekroczenia liczby dopuszczalnych dni, w których średniodobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło dopuszczalną wartość. W dwóch kolejnych latach – wyłączając Starówkę – średniodobowe stężenia pyłu PM10 były przekroczone, jednak nie trwało to dłużej niż dopuszczalne 35 dni w ciągu roku.

– Nie oznacza to wcale, że jakość powietrza w Grudziądzu radykalnie się poprawiła. W latach 2019-2020 mieliśmy do czynienia z bardzo sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla konsumentów ciepła – zauważa Andrzej Surma. – W odniesieniu do rekomendacji WHO jakość powietrza w Grudziądzu pozostawia wiele do zrobienia, zarówno po stronie władz, jak i samych mieszkańców.

Podmioty miejskie podejmują więc kolejne działania. Grupa OPEC oraz Straż Miejska, oprócz kontynuacji wspólnych patroli, zaplanowały działania edukacyjne, które w pierwszej kolejności obejmą najmłodszych. Pogadanki dotyczyć będą zagrożeń, jakie niesie ze sobą niska emisja, i szans, jakie daje zamiana przestarzałych źródeł grzewczych opalanych paliwami stałymi na inne systemy.

– Niestety, powietrze złej jakości jest bardzo niesprawiedliwe społecznie – przyznaje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Dotyka bowiem w równej mierze tych, którzy – czasem nieświadomie – zatruwają środowisko, ale i tych, którzy dokładają starań, by korzystać z jak najbardziej czystych form energii. Dlatego musimy podejmować wspólny wysiłek, by razem zadbać o jakość powietrza, jakim oddychamy w naszym mieście.


Karol Piernicki

Rzecznik Prasowy