11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Świętowanie rozpocznie się dzień wcześniej i upłynie pod znakiem licznych wydarzeń patriotycznych i kulturalnych, w tym koncertów w Muzeum. Bezpłatne wejściówki na koncerty chóru Tibi Mariae oraz zespołu ALDO DUO dostępne będą w kasie Muzeum już od najbliższej soboty, w godzinach pracy instytucji.

Msza Święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku, koncerty w Muzeum oraz festyn militarny w Forcie Wielka Księża Góra – to główne punkty programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu.

Zapraszamy mieszkańców Grudziądza i wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym uroczystym dniu bądźmy razem!

Obchody rozpoczną się już w środę, 10 listopada, w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, zaproszeniem od chóru TIBI MARIAE do wspólnego śpiewania „Pieśni Niepodległej”.

W czwartek, 11 listopada o godz. 9.30, złożone zostaną kwiaty  przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pół godziny później w Bazylice Św. Mikołaja ks. kanonik Dariusz Kunicki odprawi Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Następnie uroczystości przeniosą się na Rynek, gdzie młodzież z II LO przedstawi występ artystyczny, a mieszkańcom i zgromadzonym gościom zostaną wręczone chorągiewki i kotyliony w barwach narodowych. Następnie, o godz. 11.00, rozpoczną się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

W godzinach 11.00-16.00 Fort Wielka Księża Góra zaprasza na piknik militarny ze stoiskami militarnymi, pamiątkami i wystawami kolekcjonerskimi. W Forcie, o godzinie 15.00, odbędzie się koncert patriotyczny Gloria Victis z udziałem takich gwiazd jak Iwona Węgrowska, Mateusz Wróblewski, Zespół Artystyczny Dragon.


Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu zakończą się w Muzeum koncertem na klarnet i akordeon w wykonaniu młodych muzyków z duetu ALDO DUO.

Szczegółowy program uroczystości:

10.11.2021

godz. 18.00 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Koncert chóru TIBI MARIAE „Pieśni Niepodległej”

11.11.2021

godz. 9.40 - Złożenie kwiatów przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 10.00 Bazylika Św. Mikołaja - Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. kan. Dariusza Kunickiego
godz. 11.00 Rynek - Występ artystyczny młodzieży z II LO w Grudziądzu, rozdawanie chorągiewek i kotylionów w barwach narodowych
godz. 11.15 Rynek - Uroczystości patriotyczne z udziałem Wojska Polskiego; przemówienie Prezydenta Miasta, złożenie wieńców przy Pomniku Żołnierza Polskiego

godz. 11.00-16.00 Fort Wielka Księża Góra - Festyn militarny
godz. 15.00 Fort Wielka Księża Góra - Koncert patriotyczny „Gloria Victis” z udziałem m.in. Iwony Węgrowskiej

godz. 18.00 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Koncert „Nowe przestrzenie kameralistyki” w wykonaniu zespołu ALDO DUO

ALDO DUO to jeden z najbardziej dynamicznych i kreatywnych zespołów muzycznych młodego pokolenia, wyróżniający się bogatą wyobraźnią i niespożytą witalnością. Muzycy - Aleksander Stachowski na akordeonie oraz Dominik Domińczak na klarnecie - tworzą nowatorską wypowiedź sceniczną, odsłaniającą przed odbiorcami nieznane oblicza dwóch instrumentów w pełnym ekspresji dialogu. ALDO DUO wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie, choć w ich repertuarze znaleźć można także światowe standardy, wykonane z entuzjazmem, w sposób dojrzały, z niezwykłą starannością i wielkim kunsztem. Wszystko to wyłania obraz finezyjnego, wykraczającego poza ograniczenia połączenia klarnetu z akordeonem. Zespół ALDO DUO jest laureatem najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, we Francji, na Litwie oraz we Włoszech. Muzycy zdobyli łącznie jedenaście nagród (dwukrotnie grand prix oraz siedem pierwszych miejsc).

Aleksander Stachowski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród muzycznych uzyskanych w międzynarodowych konkursach. Muzyk czynnie koncertuje w kraju i za granicą jako solista, kameralista oraz solista z orkiestrami. Dokonywał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Aktywnie współpracuje z kompozytorami, przyczyniając się do poszerzania oryginalnego repertuaru na klasyczny akordeon koncertowy. Aleksander Stachowski od października 2019 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów na stanowisku asystenta w klasie akordeonu.

Dominik Domińczak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klarnetu dr. hab. Roberta Stefańskiego. Swoje umiejętności gry orkiestrowej doskonalił pod okiem Aleksandra Romańskiego jako uczestnik V Edycji Programu Akademia Sinfonia Varsovia. Artysta prowadzi wszechstronną działalność artystyczną – jest pomysłodawcą i założycielem Łowickiego Salonu Sztuki, a także inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych (m. in. Nowe Oblicza Kameralistyki, Chodź na Sztukę!). Dominik Domińczak ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt nagród zdobytych w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno w kategorii solistów, jak i zespołów kameralnych.

Tekst nadesłany: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi