Pamiętaj o kalibracji alkomatu

Coraz więcej osób decyduje się na zakup swojego własnego, prywatnego alkomatu i nie ma w tym nic dziwnego. Jeszcze kilkanaście lat temu nie był możliwy taki zakup w celach prywatnych, natomiast w dzisiejszych czasach mamy taką możliwość która znaczenie ułatwia życie. Posiadając alkomat na własność możemy w każdej chwili zbadać stan trzeźwości w bardzo dokładnym stopniu.

Prywatny alkomat, o czym pamiętać?

I choć wydawać by się mogło iż jest to urządzenie nie skomplikowane to warto wiedzieć jak prawidłowo je eksploatować. Pierwszym i najważniejszym punktem prawidłowego eksploatowania jest kalibracja alkomatu. To zwyczajny proces przywracania początkowych ustawień jego oprogramowaniu, które pod wpływem czasu, czynników zewnętrznych oraz częstego używania mogą ulec zmianie co negatywnie wpłynie na wyniki podczas pomiaru. A więc aby nie zostać oszukanym przez alkomat należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić jego kalibrację. Jeżeli natomiast urządzenie to pracuje częściej warto pomyśleć o kalibracji nawet raz na kilka miesięcy. Wtedy możemy być pewni że wyniki są zgodne z prawdą i nie musimy się niczego obawiać tak jak na przykład prowadzenia pojazdu.

Kolejną kluczową wskazówką jest wskazówka dotycząca przechowywania takiego sprzętu. Z powodu że alkomaty posiadają bardzo wrażliwe oraz podatne na uszkodzenia czujniki powinny być przechowywane w miejscach o temperaturze neutralnej. Oznacza to więc, że powinniśmy unikać zaniżonych oraz zawyżonych temperatur, a ponad to warto zwracać uwagę na poziom wilgoci który również jest niekorzystny.

Jak przeprowadzić kalibrację?

Kalibracja alkomatu to proces mający na celu skonfigurowanie oprogramowania płyty głównej przywracając tym samym odpowiednie ustawienia. W ten sposób urządzenie będzie wskazywać poprawny wyniki alkoholu z pobieranego powietrza. Kalibracja sama w sobie polega na wykonaniu kilku testów na podstawie których możliwa jest zmiana konfiguracji. W tym celu musimy udać się do specjalnego punktu jak neomaniak.pl, w którym to specjalista za pomocą odpowiednich maszyn dokona kalibracji. Cały proces trwa dosłownie kilkanaście minut, a cena za wykonanie kalibracji jest naprawdę nie wielka. Ważne aby o tym pamiętać i tego nie lekceważyć w żadnym wypadku. Ponad to kiedy przez długi czas nie używamy alkomatu to przed ponownym zastosowaniem także należy sprawdzić jego poprawne działanie.