W najbliższą sobotę w Galerii Akcent odbędzie się finisaż wystawy „Spotkanie”, poświęconej twórczości Doroty Kęstowicz, Elżbiety Stankiewicz oraz Joanny Wolf-Marszałkiewicz. Wstęp wolny.
Finisaż wrześniowej wystawy rozpocznie się 9 października o godz. 11.00 i trwać będzie do godz. 18.00.
Bądźmy raz jeszcze świadkami „Spotkania”: artystycznego, towarzyskiego, przyjacielskiego, sentymentalnego, spotkania bliskich sobie kobiet, które studiowały na tej samej uczelni i które połączyła pasja, miłość do sztuki, ogromna wrażliwość, podobny świat wartości, podobne postrzeganie świata oraz długie rozmowy i wspólne wystawy.
Dorota Kęstowicz prezentuje pejzaże i portrety, malarstwo akrylowe, w technikach mieszanych, a także malarstwo cyfrowe. Elżbieta Stankiewicz - papier czerpany, obrazy strukturalne, abstrakcyjne, a Joanna Wolf-Marszałkiewicz to malarstwo olejne - pejzaż oraz fotografia z cyklu Woda.
Biografie autorek wystawy:
DOROTA KĘSTOWICZ
Urodzona w Chełmnie, malowniczym gotyckim miasteczku pod Toruniem. Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko - Mazurski) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Anny Goebel na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Nominowana do nagrody Marii Dokowicz - najlepszy dyplom roku. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą. Jej prace publikowane były w Visual Interview 01 wraz z dziesięcioma najwybitniejszymi twórcami środowiska poznańskiego. Prace Doroty Kęstowicz, wielkoformatowe tkaniny wykonywane techniką własną, łączą elementy nieprzedstawiające z motywami figuralnymi. W uzupełniane woskiem tkaniny artystka „wmontowuje” fotografie czy grafiki z przedstawieniami postaci lub zbliżeniami na twarze. Autoportrety są jednym z jej ulubionych tematów. Równolegle powstają dzieła malarskie tworzone na płótnie, inspirowane krajobrazami z rodzinnych stron. Kompozycje obrazów budowane są poprzez plamy i spontaniczny gest malarski. Istotną rolę odgrywają tutaj dynamiczne zestawienia kolorystyczne, ładunek ekspresji i emocji, a także świat wyobraźni i interpretacji. Dorota Kęstowicz jest artystką nie tylko skoncentrowaną na własnych realizacjach i projektach, ale także jako twórca kształtuje i rozwija poczucie piękna u innych, zaraża pasją i emanuje energią, niesamowitą ekspresją oraz oryginalną wizją świata, a zaangażowanie społeczne i charytatywne jest nieodłącznym elementem jej działalności. Artystka prowadziła akcję „Wspólne Malowanie” na Wolnym Dziedzińcu w Poznaniu, inspirowane koncepcją wybitnego artysty profesora Eugeniusza Małkowskiego. Działanie dedykowane było wszystkim dzieciom, głównie uchodźcom z Czeczenii - “Dzieci z dworca Brześć”. Jako pedagog sztuki współpracuje z różnymi ośrodkami kultury skupiającymi dzieci i młodzież, realizując z nimi projekty artystyczne, które prezentowane są na różnych prestiżowych wystawach. Artystka stworzyła własny oryginalny program autorski: “Obrazy żywe - kreatywne widzenie świata”. Opracowała metody i techniki wspomagające kształtowanie i rozwijanie wrażliwości, wyobraźni oraz postawy kreatywnej u dzieci w wieku przedszkolnym, jak również starszej młodzieży. Została nagrodzona za wybitne zasługi dla szkoły i teatru Łejery w Poznaniu.
ELŻBIETA STANKIEWICZ
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniła na wydziale malarstwa u profesora Piotra C. Kowalskiego. W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Od 10 lat współpracuje artystycznie z "Grupą 4'', a od 2000 roku związana jest ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Koszalinie. Pracuje jako pedagog specjalny, jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych Integracyjnych Warsztatów Plastycznych, w których udział biorą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczniowie ze szkół masowych, artystycznych oraz profesjonalni artyści plastycy. „Działalność jej poparta jest ciekawymi realizacjami wykonanymi w swoich indywidualnych, specyficznych technikach. Uprawia malarstwo abstrakcyjne w technice papieru czerpanego. Wykorzystuje do tego gazety, rozdrobnione papiery o różnych strukturach, tworząc w ten sposób, poprzez złożony proces technologiczny, piękne w swojej materii przestrzenne papiery - betony, sprawiające wrażenie silnych, masywnych, monumentalnych obrazów - instalacji. Tymczasem same w sobie materie te są niesamowicie kruche, łamliwe i subtelne. Ich wewnętrzne życie skrywa tajemnice bolesną - dotyka czasu, samotności, odchodzenia i starości.” //Dorota Kęstowicz/.
JOANNA WOLF-MARSZAŁKIEWICZ
Urodzona w 1974 roku i zamieszkała w Iławie. Studiowała na wydziale Wychowania Artystycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Studia ukończyła w 1998 roku dyplomem w pracowni malarstwa u prof. Wojciecha Sadleya. Od 2000 roku zawodowo związana z pracą pedagogiczną jako nauczycielka plastyki w szkołach podstawowych na terenie powiatu iławskiego. Realizuje prace malarskie w technice olejnej , akrylowej, akwarele, rysunek oraz fotografię. Autorka ilustracji do wierszy i legend. W 2005 r. laureatka dorocznej nagrody Burmistrza Iławy za pracę artystyczną. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Między innymi brała udział w Wystawie Kongresowej – Kongres Kultury Mazur, Warmii i Powiśla w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w 2000 roku, w Wystawie „Pracownia prof. Wojciecha Sadleya”, która gościła w BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Puławach, Bydgoszczy i Książu w latach 2001-2002. Uczestniczka wielu plenerów i wystaw poplenerowych. We wrześniu 2020 roku uczestniczyła w międzynarodowym przeglądzie sztuki współczesnej Kiodygresy w Ostródzie.
Biuro Prasowe i Medialne