Dlaczego kalibracja alkomatu jest niezbędna?

Sprawdzanie poziomu trzeźwości w zakładach pracy jest poniekąd normą, wszak znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Jednak alkomat, tak jak każde inne urządzenie, wymaga regularnych przeglądów, szczególnie gdy jest użytkowane często. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat kalibracji alkomatu, a także poznać odpowiedź, dlaczego jest ona tak ważna.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu jest to czynność, dzięki której alkomat może działać poprawnie i co ważne właściwie będzie interpretować wskazania sensora. Większość urządzeń wystarczy kalibrować raz na pól roku. Oczywiście w przypadku urządzeń budżetowych tę czynność można wykonywać wcześniej. Istnieje kilka przesłanek, które świadczą, że czas najwyższy na kalibrację. Pierwszą z nich jest ta, gdy alkomat namierza stężenie alkoholu u osoby, która go nie piła. Oczywiście dotyczy to również sytuacji analogicznej w odwrotną stronę, czyli gdy osoba spożywała alkohol, a mimo to, alkomat nie wskazuje promili. Jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że alkomat nie działa poprawnie, warto zdecydować się na ten proces, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze. Kalibracja polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia. W ten sposób pomiar będzie poprawny i nieobciążony błędem. Oczywiście na ilość kalibracji w ciągu roku ma wpływ także marka i rodzaj urządzenia. Najtańsze modele trzeba kalibrować częściej, z kolei te z wyższej półki nie wymagają tak częstego zestrojenia wewnętrznego oprogramowania. Jeżeli szukacie urządzenia, które charakteryzuje dobra wydajność, szybkość i dokładność pomiaru, a przy tym brak konieczności częstej kalibracji, to możemy Wam polecić urządzenia, jakie znajdziecie w alkopatrol.pl.

Samodzielnie czy może w serwisie - jak kalibrować alkomat?

Zasadniczo każdy z nas może skalibrować alkomat, ale pod warunkiem, że posiada symulator wdechu oraz wzorce alkoholu. Ale to tylko teoria. W praktyce takie rozwiązanie jest zwyczajnie nieopłacalne. Ponadto Wasza praca jest zawsze obciążona ryzykiem błędu, a w tym przypadku na żadne błędy nie można sobie pozwolić. Dlatego warto oddać alkomat do serwisu, gdzie specjaliści zajmą się jego kalibracją. Wykonają ją dodatkowo w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, podepną do urządzeń wzorcowych. Warto też wiedzieć, że w profesjonalnych serwisach takie czynności powtarzane są kilkakrotnie, a następnie dokonuje się jeszcze wyzerowania licznika.