Już 23 lipca w Centrum Edukacji Ekologicznej (w razie niepogody w Teatrze), w ramach Leśnego Kina z DKF-em będzie można obejrzeć film „Sekretne życie drzew” (czyta Krystyna Czubówna). Przewidziano również spotkanie z autorem filmu Arturem Homanem. Wydarzenie zaplanowane jest na godz.20.00. Wstęp jest wolny.



"Sekretne Życie Drzew" to trzeci - po "Rytmach Natury w Dolinie Baryczy" oraz "Krainie 1000 Bocianów" - w pełni autorski film. Jego realizacja zajęła prawie trzy lata. Zdjęcia powstawały nie tylko w Dolinie Baryczy, ale również w Łęgach Rogalińskich, w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym oraz okolicach Warszawy. Wiekowe drzewa są wspaniałą ozdobą naszego krajobrazu. Zarówno te rosnące w przydrożnych alejach, jak i te samotnie królujące pośród łąk i pól, zachwycają swoim dostojnym pięknem. Ich sędziwe okazy są wyspami bioróżnorodności, od korzeni aż po szczyty koron zamieszkiwanymi przez całe rzesze zwierząt. Są dla nich nie tylko domem, ale również miejscem żerowania i odpoczynku. Ptaki zakładają gniazda w konarach i w dziuplach, a pod korą i wśród listowia znajdują pożywienie. Wiele rzadkich owadów – takich jak pachnica dębowa, jelonek rogacz czy kozioróg dębosz, nie mogłoby bez nich egzystować. Niektóre z tych zwierząt są niepozorne i sporadycznie widywane przez ludzi. Inne wzbudzają zachwyt swoją niepowtarzalną urodą. Niezależnie jednak od tego czy są małe, czy duże, piękne czy brzydkie, wszystkie potrzebują do życia wiekowych drzew.


Artur Homan jest filmowcem, leśnikiem i fotografem. Od dzieciństwa tapla się w bagnie, ukrywa w lesie i skrada po łące podpatrując i rejestrując przy pomocy aparatu lub kamery życie polskiej przyrody. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jako fotograf współpracował z National Geographic Polska. Aktualnie głównie filmuje i sporadycznie wyciąga z plecaka aparat.



Biuro Prasowe i Medialne