Ostatnie dni mają przedsiębiorcy na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku. Wniosek RDZ-B7 musi trafić do ZUS do 30 czerwca 2021 r.




- Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. By uzyskać zwolnienie, przedsiębiorcy powinni także do 30 czerwca przekazać dokumenty rozliczeniowe za objęty zwolnieniem okres, chyba że są z tego obowiązku zwolnieni – przypomina Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Najnowsza tarcza antykryzysowa daje możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek za miesiące od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r., a także wypłatę nawet pięciokrotnego świadczenia postojowego. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej na 31 marca 2021 r.

- O przyznanie pomocy mogą starać się m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, właściciele salonów kosmetycznych czy fryzjerskich. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy – informuje rzeczniczka.

Dotychczas ZUS przyjął łącznie - w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy - ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym: świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek. W województwie kujawsko-pomorskim łączna suma wsparcia wynikająca ze zwolnienia z opłacania składek i świadczenia postojowego wyniosła ponad miliard złotych.

Jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać zwolnienie ze składek czy otrzymać postojowe, jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku albo z lutym 2020 r., albo z wrześniem 2020 r.

Termin na złożenie wniosku o zwolnienie upływa 30 czerwca tego roku. Natomiast o postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Szczegółowe informacje o wsparciu wraz w wyszczególnionymi kodami PKD są na stronie

www.zus.pl

.

- Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla właściciela firmy, ani dla osoby u niego zatrudnionej - kończy Krystyna Michałek.


Tekst nadesłany: Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim