Jakość powietrza w Grudziądzu jest bardzo zła, co potwierdza dokument przygotowany przez powołany przez Prezydenta Zespół ds. opracowania polityki antysmogowej. Miasto we współpracy z podmiotami i instytucjami planuje szereg działań, by to poprawić, a jednocześnie sprostać wymogom ustawowym.
Zespół pracował przez ostatnie miesiące nad dokumentem, który pokazuje obecny stan. Smog to bardzo groźne zjawisko, które negatywnie wpływa na zdrowie i życie mieszkańców. Dlatego też zapowiedź dalszych działań w kwestii poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Do konkretnych działań obliguje samorządy także tzw. uchwała antysmogowa.
- Przed nami gigantyczne wyzwanie walki ze smogiem, likwidacji ponad 4 tysięcy pieców kaflowych - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza. - Ten problem dotyczy głównie Starego Miasta, ale nie tylko. Terminy, które nas obowiązują, są bardzo napięte. Jest to wyzywanie logistyczne, jak również finansowe. Jesteśmy jednak zdeterminowani, by to wyzywanie podjąć, lecz bez wsparcia finansowego i rozwiązań systemowych jest to niemożliwe do wykonania.
Powołana zostanie wkrótce osoba, która koordynować będzie działania Miasta i innych podmiotów w zakresie walki ze smogiem.
- Aby stoczyć zwycięską walkę, trzeba przede wszystkim wpłynąć na świadomość mieszkańców - podkreślał Marek Dec, Prezes Opec Grudziądz Sp. z o.o - Jest źle i tak dalej być nie może. Ale są przykłady, że da się to zrobić, więc trzeba pójść tą drogą. Zgadzam się, że czekamy na rozwiązania systemowe, dotyczące głównie budynków wielorodzinnych. W dokumencie na przykładzie liczb pokazujemy, jak jest źle, a także jasno mówimy, jak to wszystko źle wpływa na nasze zdrowie i nie tylko. Wszyscy musimy być zdeterminowani, by to zmienić.
Z dokumentem można zapoznać się
tutaj
.Karol Piernicki
Biuro Prasowe i Medialne