Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grudziądz

Wiosna w pełni a wraz z nią rozpoczyna się sezon rowerowy. Niektórzy już podróżują swoimi jednośladami, inni czekają jeszcze na cieplejsze dni.

 

Warto już dziś zadbać o stan techniczny swojego roweru, tj. sprawdzić funkcjonowanie hamulców, przerzutek, napompować koła. Należy też zwrócić uwagę na wyposażenie roweru zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obowiązkowymi elementami wyposażenia roweru są:

 • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
 • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rowerzysta po zmroku lub w tunelu jest obowiązany używać świateł, musi zachować szczególną ostrożność oraz włączyć światła, w które jest wyposażony rower w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza np. podczas mgły lub deszczu.

Ponadto rower może być dodatkowo wyposażony w:

 • z przodu – światło odblaskowe barwy białej,
 • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło),
 • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej,
 • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Pamiętać należy również o elementach odblaskowych takich jak opaski, kamizelki. Zwiększają one widoczność od zmierzchu do świtu co daje szansę na zauważenie rowerzysty przez innych uczestników ruchu drogowego. Warto założyć też kask, by chronić głowę.  

Źródło zdjęcia: Straż Miejska Warszawa

Ponadto:

 1. Rowerzysta obowiązany jest poruszać się po drogach dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 2. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
 3. Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
 4. Kierującemu rowerem zabrania się jazdy bez trzymania rąk na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów.

Dziecko, które ukończyło lat 10, zdało egzamin na kartę rowerową i otrzymało dokument potwierdzający posiadane kwalifikacje może jeździć samodzielnie po drodze publicznej.

Osoby pełnoletnie mogą się poruszać po drogach publicznych bez karty rowerowej.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym możliwe jest korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem gdy:

 1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
 3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta korzystający z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Starajmy się jednak poruszać po drogach rowerowych lub jezdni, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia rowerów można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dostępne TUTAJ oraz w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, dostępne TUTAJ.