Czy wciąż można wgrać usługi Google na smartfony Huawei z HMS?

Spór pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi sprawił, że miłośnicy telefonów od Huawei stracili możliwość korzystania z usług Google na najnowszych urządzeniach marki. Niejednego konsumenta wprawiło to w niemałą konsternację. Rozwiązania proponowane przez Google, są nie tylko od lat dostępne na rynku i chętnie użytkowane, ale ich powszechność sprawiła, że wielu z nas niemal nie może się bez nich obyć. Ponieważ są proste w użyciu, praktyczne, wielozadaniowe i po prostu - lubiane. Szczególnie na samym początku użytkowania nowego smartfona trudno się bez nich obyć. Sklep Play, YouTube, Google Pay czy inne usługi producenta w najnowszych modelach Huawei są zastępowane nowym, rozwijanym przez markę ekosystemem - Huawei Mobile Services. 

Usługi Google na urządzeniach z HMS. Czy są jeszcze dostępne? 

Jak możemy przeczytać w serwisie Cododomu.pl, ostatnim modelem marki, który z powodzeniem korzystał z usług Google, był Huawei P30 PRO. W chwilę po pojawieniu się urządzenia na rynku Stany Zjednoczone wprowadziły tymczasową blokadę dla chińskich urządzeń. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule na temat usług Google w systemie Huawei.

Dla tych jednak, którzy nie mają tyle cierpliwości, by czekać, aż usługi Google powrócą na telefony Huawei, dla fanów marki nie ma zbyt dobrych wiadomości. Choć w dalszym ciągu istnieją metody, pozwalające na zainstalowanie YouTube, Sklepu Play, Gmaila czy innych usług na telefon, większość z nich albo jest regularnie usuwana, albo ich stosowanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia urządzenia. 

Co więcej, liczne z tych metod, chociaż pozwalają na zainstalowanie aplikacji, nie umożliwiają już na wykorzystywanie ich pełnego potencjału. Błędy, komunikaty, problemy techniczne nie pozwalają na korzystanie z usług Google lub sprawiają, że jest ono bardzo niewygodne dla użytkownika.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Chociaż rozwiązania proponowane przez Google niewątpliwie są rynkowym faworytem, to HMS (szczególnie w najnowszych modelach Huawei) staje się coraz sprawniejszym, wygodnym ekosystemem, jednak przed chińską marką wciąż jeszcze wiele pracy. 

HMS - zalety, ograniczenia

Niestety, ale w tak krótkim czasie marka Huawei nie jest w stanie doścignąć Google. Pierwsze urządzenia, wypuszczone na rynek, które nie obsługiwały aplikacji Google, budziły poważne wątpliwości. Ograniczony, dość niesprawny ekosystem nawet w dobrych smartfonach był nie lada wyzwaniem. Marka jednak nie poddała się, co udowadnia w najnowszych modelach, takich jak Huawei P40 Lite oraz w kolejnych produktach z linii Pro czy Mate.

Jakie funkcje znalazły się w najnowszych modelach z HMS?

Na pewno wskazać na kilka udogodnień, które już teraz potrafią zastąpić (lub niemal zastąpić) flagowe usługi od Google: 

  • Mapy Petal, 
  • wyszukiwarka Petal, dostępna do poziomi widżetu na ekranie głównym.

Stale rośnie też ilość aplikacji, które są w pełni dostosowane do ekosystemu, jaki rozwija HMS. W tym gronie można podać zarówno szereg aplikacji ze świata social mediów, jak i aplikacje bankowe czy sporo udanych gier.

Chociaż ekosystemowi HMS brakuje jeszcze sporo do perfekcji, możemy patrzeć z nadzieją w przyszłość. Wprowadzane na rynek modele wyraźnie pokazują, że Chińczycy są zdolni do tego, aby w kilka lat doścignąć gigantów takich jak Google czy Apple.