Naturalna wędlina prosto z masarni - wartości odżywcze i rodzaje wędlin

Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nie wzięło się znikąd. Żywność, którą spożywamy odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. W dzisiejszych czasach produkty, które są dostępne powszechnie są nafaszerowane dużą ilością chemii, takiej jak konserwanty, aromaty, czy polepszacze smaku i spulchniacze. Masarnia, w której możemy kupić naturalne wędliny zapewnia nam, że nasz organizm dostaje tylko to, co najlepsze.

Jakich wartości odżywcze dostarcza nam naturalna wędlina?

Wędliny w zależności od tego, z jakiego są mięsa delikatnie różnią się zawartością składników odżywczych. W naturalnych wędlinach znajdziemy przede wszystkim dużo dobrze przyswajalnego białka, które wspiera organizm w budowaniu tkanki mięśniowej oraz kostnej, a także jest świetnym źródłem energii. Poza białkiem w wędlinach naturalnych znajdują się:

  • Witaminy z grupy B, D i E
  • Kwas foliowy
  • Niacyna
  • Magnez
  • Wapń
  • Żelazo
  • Cynk
  • Sód

Taki zestaw witamin, minerałów, a także tłuszczy zawartych w wędlinie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i dostarcza nam siły do działania.

Jaką wędlinę naturalną wybrać?

Każdy z nas ma inne potrzeby oraz gust. Inne wędliny będą odpowiednie dla sportowca, inne dla dziecka, osoby pracującej, czy seniora. Wiele osób jest na różnych dietach spowodowanych chęcią prowadzenia zdrowego stylu życia, problemami zdrowotnymi lub alergiami. Naturalne wędliny dają nam gwarancję tego, co jemy. W przypadku częstych nietolerancji takich jak celiakia (nietolerancja glutenu), czy nietolerancja laktozy naturalne wędliny sprawdzają się najlepiej, ponieważ nie mają konserwantów i innych tego typu dodatków, które bardzo często zawierają laktozę lub gluten i uniemożliwiają konsumentom ich spożycie. Dla dzieci oraz osób chcących zrzucić parę kilogramów zalecana jest naturalna wędlina drobiowa, która posiada znacznie mniej tłuszczu niż wędliny wieprzowe i wołowe. Sportowcy, którzy spalają dużo więcej kalorii niż przeciętna osoba pracująca biurowo i może sobie pozwolić na wędliny wysokotłuszczowe.

Jakie są rodzaje wędlin naturalnych?

Przez setki lat nauczyliśmy się wielu różnych metod przyrządzania wędlin. Poza różnorodnością wynikającą z gatunku użytego mięsa takich jak drób, wieprzowina, wołowina, dziczyzna czy wiele innych ważny jest sposób jej przygotowania. Spośród wędlin z masarni wyróżniamy:

  • Szynka – wędlina przyrządzana w kawałku, która przeznaczona jest przede wszystkim do krojenia w plasterki i spożywania na kanapkach. Może być przyrządzana zarówno poprzez pieczenie, wędzenie, gotowanie, parzenie, jak i suszenie.
  • Kiełbasy i kabanosy – podłużnie formowane mięso, które zazwyczaj jest bardzo bogate w tłuszcz. Klasyczne kiełbasy i kabanosy są wędzone i suszone, ale coraz częściej praktykuje się także ich pieczenie.
  • Wędliny podrobowe – zaliczamy do nich wyroby takie jak pasztety, parówki, czy kaszanki. Przyrządzane są one z mięsa peklowanego. Są to produkty, do których najłatwiej dodać polepszaczy, dlatego to takie ważne, by kupować je z pewnego źródła.

Niezależnie od tego, jakie wędliny lubimy i jak wygląda nasza codzienna dieta, powinniśmy zadbać o siebie i swoich bliskich kupując naturalne wędliny w masarni, które będą wolne od chemii. Warto sprawdzić swojskie wędliny z Dębiny - produkty rodzinnej masarni.