1 maja obchodzimy Święto Pracy. Upamiętnia ono strajk robotników domagających się ograniczenia godzinowego wymiaru zatrudnienia oraz prawa do godziwego wynagrodzenia. Ta data to także kolejna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 


Strajk robotników miał miejsce w 1886 roku w Chicago. Pierwsze obchody Święta Pracy odbywały już w latach 90. XIX wieku. Na ziemiach polskich organizowane były głównie przez Polską Partię Socjalistyczną Józefa Piłsudskiego. W okresie PRL obchody Święta miały zdecydowanie bardziej uroczysty, państwowy charakter. Na ulice polskich miast wychodziły pochody, w których licznie uczestniczyli uczniowie szkół oraz przedstawiciele różnych branż i zakładów pracy.

Obecnie 1 maja przypada też kolejna, siedemnasta już rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. To ważne historyczne wydarzenie trwale zmieniło oblicze naszego kraju i wzmocniło jego międzynarodową pozycję.

W tym roku świętowanie będzie wyjątkowe. Nie spotkamy się na uroczystościach, piknikach czy na koncertach. Jednak tego dnia nasze miasto ozdobiły nie tylko biało-czerwone, lecz także europejskie flagi.

Marcin Mielnicki

Biuro Prasowe i Medialne