Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grudziądz

Kilka faktów o mieście Limanowa, które warto znać

Limanowa to miasto w południowej Polsce, można tam bardzo łatwo i szybko dotrzeć za pomocą komunikacji PKP lub PKS z miasta Kraków lub Nowy Sącz. W samym mieście działa drobny przemysł, znajduje się szpital powiatowy, sąd rejonowy, poczta oraz urząd miasta i gminy Limanowa. Dla mieszkańców miasta cennym źródłem aktualnych informacji może być portal pod adresem limanowskie.pl na którym można znaleźć wiadomości dotyczące różnych sfer życia związanych z Limanową.

Krótka historia miasta Limanowa

Limanowa została założona około XV wieku, ale według różnych informacji mogło to być nawet wiek wcześniej. W czasach Zygmunta II Augusta otrzymała prawa miejskie, było to w roku 1565. Jednak największy rozwój miasta można przypisać na lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Wtedy właśnie przebudowano całkowicie centrum miasta, a na południu Limanowej rozpoczęła się budowa dużego osiedla przeznaczonego dla wielu rodzin. W latach siedemdziesiątych zaczęły powstawać kolejne osiedla oraz zakłady przemysłowe zapewniające pracę dla mieszkańców. Już w roku 1999 miasto zostało siedzibą powiatu.

Atrakcje turystyczne miasta Limanowa

Ze względu na swoje korzenie religijne, jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych zabytków jest bazylika kolegiacka Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Znajduje się tutaj słynna figurka Matki Bożej Bolesnej. Dla osób zainteresowanych historią regionu oraz samego miasta przygotowano ekspozycję muzealną. Znajduje się ona w Dworze Marsów, który to dwór został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W roku 1970 powstało tutaj Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Można podziwiać tutaj kulturę etnograficzną całego regionu oraz w zależności od rodzaju ekspozycji natrafić można również na wystawę historyczno-artystyczną, która prezentuje dorobek artystów z tego regionu. Turyści odwiedzający po raz pierwszy to miasto powinni koniecznie zobaczyć odnowiony rynek oraz sprawdzić Punkt Informacji Turystycznej w Limanowej, który znajduje się właśnie na rynku.