Dzisiaj obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach w imieniu mieszkańców miasta uczestniczył Prezydent Maciej Glamowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski oraz przedstawiciele służb mundurowych. Z powodu panującej sytuacji epidemicznej tegoroczne obchody odbyły się z zachowaniem środków ostrożności.




W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.” - tak gen. broni Stanisław Szeptycki tłumaczył ustanowienie święta Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Bitwa Warszawska stworzyła Polakom nie tylko szansę na doprowadzenie do końca wojny i ocalenie niepodległości Rzeczypospolitej. Miała także ogromne znaczenie moralne. Bo było to przecież pierwsze odniesione samodzielnie przez Wojsko Polskie zwycięstwo nad siłami naszego zaborcy, który krwawo stłumił trzy narodowe powstania. Ta bitwa to jeden z symboli siły polskiego oręża – podkreśla Prezydent Maciej Glamowski.

Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystości odbyły się bez wystąpień, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców. Jedynie w obecności pocztu flagowego. Na Placu Niepodległości został odegrany hymn państwowy oraz pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W południe Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, zorganizowała upamiętnienie miejsc pamięci ofiar wojny polsko-bolszewickiej w Grudziądzu, przy mogile polskich żołnierzy zmarłych w grudziądzkim szpitalu w wyniku odniesionych ran oraz na grobie pierwszego Komendanta CWK – Stefana Kasprzyckiego de Castenedolo, na Cmentarzu Garnizonowym.

Z okazji 100.rocznicy Bitwy Warszawskiej spacerującym mieszkańcom rozdawana była okolicznościowa „Jednodniówka” – broszura z przedrukiem informacji prasowych na temat Bitwy Warszawskiej, udziału grudziądzan w wojnie polsko-bolszewickiej, z archiwalnymi fotografiami oraz programem wydarzeń realizowanych w ramach grudziądzkich obchodów Rocznicy Bitwy Warszawskiej.



Beata Adwent
Rzecznik Prasowy