Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać Azerbejdżan jako cel turystyczny. To kraj pełen uroczych miast i miasteczek, zabytków, a także przyroda, której nie można zobaczyć nigdzie indziej. Będziesz oczarowany wspaniałym krajobrazem kształtowanym przez imponujące pasmo górskie – położony między Europą a Azją Południowy Kaukaz. Do tego przemili mieszkańcy, znakomita tradycyjna kuchnia i pyszne trunki. Idealna mieszanka na wymarzone wakacje.

Azerbejdżan – informacje podstawowe

Azerbejdżan to kraj położony w Azji Zachodniej, na pograniczu Europy i Azji, w regionie Kaukazu. Azerbejdżan graniczy z Armenią na zachodzie, Rosją i Gruzją na północy, Morzem Kaspijskim na wschodzie i Iranem na południu. Jego stolicą i głównym miastem jest Baku. Językiem urzędowym jest azerski, choć język rosyjski ma duże znaczenie, szczególnie w stolicy kraju. Większość mieszkańców to wyznawcy religii muzułmańskiej. Obywatele polscy podczas przebywania na terytorium Azerbejdżanu muszą posiadać wizę i ważny paszport.

Baku – stolica i najważniejszy ośrodek miejski

Jeśli chodzi o Azerbejdżan, turystyka ma tu coraz większe znaczenie. Zaczynając zwiedzanie Azerbejdżanu, warto udać się do jego stolicy, Baku. To największe i najbardziej kosmopolityczne miasto w tym kraju. Jego stara część zwana Iczeri-Szeher jest wpisana na listę UNESCO. Starówka do dziś zachowała swój dawny charakter, nie brakuje tu wąskich uliczek, starych kamiennych domów, ulicznych straganów i skwerów. Koniecznie trzeba odwiedzić Pałac Szyrwanszachów, który składa się z kompleksu obejmującego główny budynek (Divanhane), cmentarz (Krypta grobowa), Meczet Szacha i jego minaret oraz Mauzoleum Seyida Yahya Bakuvi. Dla miłośników dawnych czasów konieczna będzie wizyta w Muzeum Historycznym dysponującym wieloma ciekawymi ekspozycjami, mieszczącym się w pałacu milionera Zeynalabdina Tağıyeva. Warto dodać, że Baku, poza swoją starówką, oferuje również niezwykłą nowoczesną architekturę – można zobaczyć tu m.in. trzy Płonące Wieże z wyjątkowym widokiem panoramicznym na całe miasto. Dodatkowe atrakcje to możliwość kąpieli w hammamie – tradycyjnej łaźni, która była ważnym elementem kultury Azerbejdżanu. Możliwa również wizyta w centrum SPA Sultan Saba, w którym oprócz łaźni skorzystać można z basenu, sauny, fitnessu. Warto również wybrać się na przechadzkę po słynnym bazarze Tz Bazar. Można na nim zaopatrzyć się w lokalne specjały, takie jak czarny kawior, wędzony jesiotr, prawdziwa azerbejdżańska herbata, oryginalne zioła i przyprawy.

Odwiedzając Azerbejdżan, kuchnia tego kraju na pewno przypadnie każdemu do gustu.

Miasta i miasteczka Azerbejdżanu

Drugie co do wielkości miasto Azerbejdżanu to Gandża, mogąca pochwalić się bogatą historią. Był to niegdyś ważny ośrodek kulturalny oraz handlowy. Warto zobaczyć tu Mauzoleum poety muzułmańskiego Nizami Gncvi, meczet Cum z XVII w., grobowiec Cavad Chana – ostatniego władcy chanatu gandżyńskiego. Polecany jest również spacer po jednym z najstarszych parków na Kaukazie z imponującą aleją platanów. Szeki to jedno z najpiękniej położonych miast Azerbejdżanu, a także jedno z najstarszych. Słynie z wyrobów z jedwabiu, rzemiosła i oryginalnych zabytków. Koniecznie trzeba odwiedzić tu pałac chanów szekińskich z XVIII w. oraz należący niegdyś do nich dom. Nie lada atrakcją będzie też wizyta w centrum tradycyjnych rzemiosł z możliwością kupienia oryginalnych pamiątek, takich jak kaukaskie czapki lub jedwabne chusty. Tufan Dag to ośrodek sportów zimowych. Istnieje tu możliwość przejażdżki kolejką linową i podziwianie pięknej górskiej okolicy. Kolejne miasto warte odwiedzenia to Kisz, gdzie można zwiedzić położoną wśród gór najstarszą chrześcijańską świątynię na Kaukazie. Kolejny punkt na turystycznej mapie to wioska potomków kaukaskich Albanów Nic, a tu wizyta w cerkwi, a także możliwość degustacji tradycyjnych trunków – znakomitego koniaku, brandy i pysznych win. Miejscowość Goygol (Xanlar) to była niemiecka kolonia z początku XIX w., która zachowała swoją oryginalną architekturę. Do zwiedzenia jest tu m.in. zabytkowy protestancki kościół. Miasto Samaxi (Szemacha), dawna stolica Szyrwanu, może pochwalić się potężnym meczetem Cum z VIII wieku – jednym z najważniejszych zabytków islamskich Azerbejdżanu. Na turystów czeka też wizyta w tradycyjnej górskiej wiosce Lahic słynącej z ręcznie wyrabianych akcesoriów miedzianych. Kamienne uliczki, osły i uliczne stragany oddają prawdziwy charakter tego miejsca. Warte odwiedzenia jest też malowniczo położone u stóp gór miasteczko Oguz i wizyta w zabytkowym, ponad stuletnim domu oraz degustacja tradycyjnego samogonu. Osada Xinaliq to najwyżej położona miejscowość na Zakaukaziu (2500 m n.p.m.). Znajduje się ona na wierzchołku góry, nad którą wznosi się powstały z szarych skał szczyt w kształcie trójkąta – Tufan Dağ. Panuje tu surowy, bezleśny krajobraz. İlisu to jedna z najładniejszych miejscowości na Kaukazie. Tradycyjne domy powstałe z rzecznego kamienia są charakterystyczne dla tego regionu i tworzą niepowtarzalny klimat. Można podziwiać tu efektowny widok na masyw Wielkiego Kaukazu. Warto też zajrzeć do miejscowości Quba, znanej z najlepszej jakości dywanów na Kaukazie oraz Lazy – malowniczo położonej w dolinie wioski z pobliskim wodospadem.

Zabytki historyczne

Azerbejdżan ma do zaoferowania niezliczoną ilość zabytków. Warto zobaczyć ciekawie położone mauzoleum Diri Baba z XV wieku, które sprawia wrażenie, jakby zostało wykute w skale. Koniecznie trzeba odwiedzić Półwysep Abszeroński i zwiedzić imponujący meczet Micran oraz Świątynię Ognia Atsgah w Suraxani. Będąc w Mardkan, nie można przegapić pochodzącego z XII w. zamku. Kolejne atrakcje to Twierdza w Zaqatala z XIX w., Mauzoleum Mir Movsum Aga Ziyartgahi w Suvlan stanowiące popularne miejsce pielgrzymek, a także Płonąca Góra, gdzie można zaobserwować ciekawe zjawisko – ogień w miejscu ujścia gazu ziemnego. A ponadto Park Narodowy Qobustan, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się petroglify – ilustrowana historia wschodniego Zakaukazia od epoki mezolitu do średniowiecza.

Niezwykła przyroda

„Kolorowe góry” znajdujące się w pobliżu miejscowości Gilezi zachwycają swoim kształtem i barwą. Liczne fałdy i brak roślinności sprawia, że pasmo przybiera kolor różowo-biały. Niesamowite są też majestatyczne góry północno-wschodniego Azerbejdżanu, pokryte śniegiem przez większą część roku. Znajdują się tu najwyższe szczyty wschodniego Wielkiego Kaukazu, urokliwe wąwozy, porozrzucane wśród szczytów górskie wioski. Rozpościerają się stąd piękne widoki. Region ten charakteryzuje się również bujną roślinnością, można zobaczyć tu rozległe bukowe lasy oraz sady owocowe. Będąc w Azerbejdżanie, warto udać się też do „Zielonego Wodospadu”, spływającego ze skały pokrytej mchem oraz odwiedzić okolicę miejscowości Zaqatala, gdzie podziwiać można najpiękniejszą przyrodę zakątków Kaukazu oraz plantacje herbaty.

Nic dziwnego, że Azerbejdżan zachwyca turystów swoimi zabytkami, przyrodą i oryginalnymi miastami. Kultura, folklor i tradycyjna kuchnia tego kraju to znakomite dopełnienie całości.

Daj się oczarować Azerbejdżanowi