UM Grudziądz: Kopernik łączy, a nie dzieli
W 547. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu popularyzatorowi nauki i działaczowi społecznemu. Uroczystość odbyła się w ramach 48. Grudziądzkich Dni Kopernikańskich.
Mamy dzisiaj wyjątkową okazję wspominać wielkiego człowieka, który był wielkim patriotą lokalnym o innowacyjnych pomysłach. W latach sześćdziesiątych, kiedy w Polsce istniało tylko jedno Planetarium i Obserwatorium, ktoś podjął inicjatywę budowy takiej placówki w Grudziądzu. Dzisiaj możemy być dumni, że pan Jerzy Szwarc był osobowością, która zapisała się na kartach historii naszego miasta i astronomii mówił Prezydent Maciej Glamowski.
19 lutego odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej postaci Jerzego Szwarca. Podczas uroczystości wygłoszono wiele ciepłych słów, pełnych podziwu i szacunku dla jego postawy, pracowitości i dokonań. Jerzy Szwarc ma na swoim koncie wiele zasług dla grudziądzkiej i polskiej astronomii. Wybitny społecznik był m.in. założycielem grudziądzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz inicjatorem budowy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.
Był to człowiek wielkiej miary, o niezwykłej kulturze. To go wyróżniało wśród wszystkich innych. Posiadał szeroką wiedzę na temat miasta, patriotycznych elementów, które w mieście się zadziały, do których on wracał i które kultywował. Myślę, że może być dla nas wszystkich wzorem, gdyż był pomysłodawcą wielu inicjatyw obywatelskich. To właśnie prekursorem tych inicjatyw był Jerzy Szwarc mówił SekretarzAndrzej Cherek.
Uroczyste odsłonięcie tablicy było częścią 48. Grudziądzkich Dni Kopernikańskich. Wydarzenie organizowane jest co roku dla upamiętnienia pobytu Mikołaja Kopernika w naszym mieście. Astronom odwiedził Grudziądz 22 marca 1522 roku. Podczas tej wizyty po raz pierwszy ogłosił publicznie swój słynny traktat O szacunku monety”.
W latach siedemdziesiątych Jerzy Kwarc zaczął krzepić swoją ideę kopernikańską w Grudziądzu, gdyż zawsze mówił: Niech Kopernik nas łączy a nie dzieli. (…) Grudziądz to jest to miasto, gdzie Kopernik stoi na dwóch nogach: jedna to astronomiczna, którą jak wszyscy widzą możemy podziwiać w postaci wiedzy i umiejętności młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do naszego miasta dzielić się swoim doświadczeniem astronomicznym. Jest też druga noga i jest to noga ekonomiczna mówiła Dyrektor ZSE Grażyna Leśniewska.
W ramach obchodów GDN złożono również kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii. 19 lutego 2020 roku to 547. rocznica urodzin astronoma. Po uroczystości odbył się seans kopernikański w Planetarium.
W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Maciej Glamowski, Sekretarz Miasta Andrzej Cherek, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski, żona i syn Jerzego Szwarca Brygida Szwarc oraz Piotr Szwarc, Radny Łukasz Piasecki, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Grażyna Leśniewska, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Adam Szewczuk oraz Dawid Schoenwald.
Jerzy Szwarc (1928-2013) wybitny popularyzator nauki i działacz społeczny. Inicjator budowy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu w 1972 roku. Założyciel Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Oddział w Grudziądzu w 1968 roku. Pomysłodawca i współzałożyciel Federacji Miast Kopernikowskich. Pomysłodawca Placu Miłośników Astronomii i budowy Pomnika Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Inicjator reaktywacji Domu Polskiego Bazar” w Grudziądzu. Popularyzator związków Mikołaja Kopernika ekonomisty z Grudziądzem. Inicjator obchodów Grudziądzkich Dni Kopernikowskich oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA).
Biuro Prasowe i Medialne
Urząd Miejski w Grudziądzu,
grudziadz.pl/artykul/69/16343/kopernik-laczy-a-nie-dzieli
Autor: krystian