Smaki sprzed stu lat wracają na talerze – konkurs im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu

W Grudziądzu tradycja spotyka młodą kuchnię – konkurs kulinarny odwołuje się do receptur z najstarszych książek regionu i stawia na potrawy z ptactwa wodnego, skrobiowy dodatek oraz jabłkowy deser. W salach szkolnych zabrzmią noże i patelnie, a w tle będzie opowieść o kulinarnym dziedzictwie Ziemi Chełmińskiej i Pomorza. Dla miasta to okazja, by przypomnieć postać wydawcy i popularyzatora przepisów sprzed ponad wieku.
- W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – konkurs im. Wiktora Kulerskiego
- W Grudziądzu kuchnia sprzed stu lat znów na talerzach
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – konkurs im. Wiktora Kulerskiego
Organizatorzy nawiązują do inicjatywy sprzed wielu dekad, kiedy to Wiktor Kulerski zebrał przepisy ludowe i opublikował książkę “Nauka gotowania do użytku ludu polskiego”. Nowy konkurs czerpie z tamtej tradycji: zadania konkursowe bazują na recepturach pochodzących z najstarszych książek kucharskich regionu kujawsko-pomorskiego, a zawodnicy będą musieli odtworzyć smaki dawnej kuchni we współczesnej formie.
Tematyka dań jest konkretna i wymaga warsztatu:
- potrawa z wykorzystaniem ptactwa wodnego, w tym dzikiego ptactwa,
- dodatek skrobiowy jako element kompozycji smakowej,
- deser przygotowany z użyciem jabłek.
Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Grudziądzu we współpracy ze szkołą, a przestrzeń konkursu zapewnia Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – to miejsce, gdzie teoria łączy się z praktyką, a młodzi kucharze działają z profesjonalnym zapleczem.
W Grudziądzu kuchnia sprzed stu lat znów na talerzach
Szczegóły organizacyjne i przebieg konkursu:
- Data wydarzenia: 4 marca (środa)
- Miejsce: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22/24
- Start konkurencji: godz. 9.30
- Czas przeznaczony na przygotowanie dań: około 2 godzin
- Prezentacja i ocena potraw przez jury: godz. 11.30
- Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród: godz. 13.30
Regulamin przygotowany przez organizatorów jest dostępny za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Dla mieszkańców to nie tylko rywalizacja — to możliwość obserwacji procesu tworzenia potraw inspirowanych lokalnym dziedzictwem. Prezentacje zaplanowane na 11.30 to najlepszy moment, by zobaczyć finalne kompozycje i porozmawiać z uczestnikami. Dla nauczycieli i uczniów szkół gastronomicznych wydarzenie może być cenną lekcją o historycznych technikach i produktach regionu, a dla miłośników kuchni regionalnej – inspiracją do własnych eksperymentów z jabłkiem i dziczyzną.
na podstawie: Urząd Miejski w Grudziądzu.
Autor: krystian

