11 września w Galerii Akcent otwarcie Wymiar kobiecości Joanny MADIVA Żurańskiej

W czwartek 11 września o 18:00 w Galerii Akcent otwiera się ekspozycja, która zaprasza do zanurzenia się w wielowymiarowej kobiecości – prace Joanny „MADIVA” Żurańskiej można obejrzeć za darmo.
- Zajrzyj do Galerii Akcent na wystawę Wymiar kobiecości w Grudziądzu
- Przyjdź i poznaj artystkę z Iławy - zobacz, co kryje kobiecość
Zajrzyj do Galerii Akcent na wystawę Wymiar kobiecości w Grudziądzu
Galeria Akcent zaprasza mieszkańców na prezentację prac Joanny „MADIVA” Żurańskiej. Wernisaż odbędzie się 11 września, w czwartek, o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny, a autorka pokazuje cykl wykonany techniką mieszaną - collage akryl/papier.
Przyjdź i poznaj artystkę z Iławy - zobacz, co kryje kobiecość
Tematem, który dominuje w twórczości artystki, jest akt kobiecy. Jej rysunki cechuje indywidualna kreska: dynamiczna, lapidarna, skoncentrowana na emocjach i sugestiach, które mają sprowokować do refleksji nad istotą człowieczeństwa i kobiecości.
„Wymiar kobiecości” pojmuję jako obszar mentalno-duchowy przejawienia natury kobiecej. Poprzez gest, spojrzenie, osobowość-kobieta rzuca wyzwanie do głębszej rozmowy, współodczuwania lub tylko flirtu, czy poddania się urokowi kokieteryjnych spojrzeń uwodzicielki. Jedna kobieta we mnie nie jedno ma oblicze i nieskończoną opowieść z jej duszy czytać można. Słodki powiew niewinności, tuż za nim smutek gorzkich doświadczeń, gdzie indziej frywolne gry i pełne tajemnic myśli, zmysłowa i dostojna, ale jakże dziwna i nietypowa… Brzydka, aby pięknem swym zadziwiać. Szeroką paletą barw duszy swej namalowana jawi się przed Wami zmienną".
Biogram artystki uzupełnia kontekst wystawy. Joanna „MADIVA” Żurańska pochodzi z Iławy. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku grafika warsztatowa (linoryt). Dyplom uzyskała w 1999 roku. Ma na koncie wystawy autorskie w: Iławie, Toruniu, Elblągu, Grudziądzu oraz w Tholen w Holandii. Pokazywała swoje prace także w Galerii Akcent i w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
W dorobku artystycznym znajdują się wyróżnienia i nagrody: wystawa podyplomowa w Galerii Wozownia w Toruniu; pokaz w Galerii Autograf w Toruniu; ekspozycja malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby w Gdańsku; autorskie wystawy w Tholen (Holandia); autoprezentacje w Galerii Akcent i w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu; Nagroda dyrektora Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1997/1998); Nagroda w konkursie na najciekawszą formę metaloplastyczną w Galerii Sztuki Współczesnej w Iławie (2000); Nagroda w konkursie „Barwa i kształt dotyku” za wysokie wartości artystyczne formy przestrzenno-rzeźbiarskiej.
Jeśli interesuje Cię sztuka skupiona na kobiecym doświadczeniu i różnorodności jego wyrazu, wpadnij do Galerii Akcent 11 września o 18:00. Wstęp wolny - to okazja, by porozmawiać z autorką i zobaczyć jej prace wykonaną techniką collage akryl/papier.
Wystawa odbywa się w Centrum Kultury Teatr (Galeria Akcent).
Na podstawie: UM Grudziądz
Autor: krystian