Festiwal Jednym Słowem w Grudziądzu zaprasza na trzy dni pełne literackich emocji

Grudziądz szykuje się na literackie święto pełne emocji, kreatywności i muzyki. Już pod koniec sierpnia Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego zaprasza na trzydniowy Festiwal „Jednym Słowem. Grudziądz Literacki”, który zapełni miasto spotkaniami z autorami, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz wyjątkowymi koncertami. To doskonała okazja, by zanurzyć się w świat książek i kultury na świeżym powietrzu i w przestrzeniach biblioteki.
- Grudziądz ożywa literaturą – festiwalowa atmosfera od 29 do 31 sierpnia
- Weź udział w rodzinnej grze miejskiej i twórczych warsztatach podczas festiwalu w Grudziądzu
Grudziądz ożywa literaturą – festiwalowa atmosfera od 29 do 31 sierpnia
Festiwal „Jednym Słowem. Grudziądz Literacki” odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 roku, a jego organizatorem jest Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego. W programie znajdą się wydarzenia rozlokowane w kilku punktach miasta: na Górze Zamkowej, Skwerze przy Flisaku oraz w Bibliotece Głównej. Wstęp na większość spotkań jest wolny, jednak na wybrane warsztaty i grę miejską obowiązują zapisy od 4 sierpnia pod numerem telefonu 56 46 202 01.
Pierwszy dzień festiwalu otworzą warsztaty plastyczne dla najmłodszych z Kicią Kocią o godzinie 16:00 na Górze Zamkowej (wstęp wolny). Równocześnie w Bibliotece Głównej będzie można uczestniczyć w wystawie i warsztatach o emocjach „Co robią uczucia?” przygotowanych na podstawie książki Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając – zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 lat (zapisy od 4 sierpnia). Wieczór uświetnią spotkania autorskie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem o 17:30, a następnie z Małgorzatą Czyńską o 19:30, oba wydarzenia odbędą się w ogrodzie biblioteki.
Weź udział w rodzinnej grze miejskiej i twórczych warsztatach podczas festiwalu w Grudziądzu
Sobota to dzień pełen aktywności dla całych rodzin. O 11:00 ruszy gra miejska inspirowana powieściami Roberta Małeckiego – to wyjątkowa okazja, by poznać literackich bohaterów na ulicach miasta (zapisy od 4 sierpnia). Na Skwerze przy Flisaku od rana czekają warsztaty z Elizą Piotrowską („Ciocia Jadzia” dla dzieci 5-10 lat oraz „Tupcio Chrupcio” dla maluchów 4-7 lat) oraz zajęcia o magicznych talizmanach prowadzone przez Grażynę Goralską (dla dzieci i młodzieży od 7 lat), wszystkie wymagają wcześniejszych zapisów.
W Bibliotece Głównej odbędą się m.in. komiksowe warsztaty z Mają Żądło (dla młodzieży 10-15 lat) oraz trzy spotkania autorskie: z Maciejem Siembiedą (14:00), Izabelą Janiszewską (16:00) i Wojciechem Chmielarzem (18:00). Wszystkie te wydarzenia są dostępne bezpłatnie.
Niedziela rozpocznie się kolejnymi warsztatami plastycznymi na Górze Zamkowej – „Kapibara Barbara” oraz filcowaniem postaci bajkowych z Grażyną Goralską (zapisy obowiązkowe). W tym samym czasie w bibliotece będzie można wybrać się na spacer śladami bohaterów powieści Magdaleny Witkiewicz, organizowany we współpracy z Kołem Przewodników PTTK w Grudziądzu.
Dla dzieci przewidziano także warsztaty ilustratorskie z Dominiką Czerniak-Chojnacką (zapisy od 4 sierpnia). Po południu odbędą się spotkania autorskie z Pawłem Sołtysem (14:00), Wojciechem Jagielskim (16:00) oraz Manuelą Gretkowską (18:00). Finałem festiwalu będzie koncert zespołu Pablopavo i Ludziki o godzinie 20:00 w ogrodzie biblioteki – również bezpłatny.
“Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na warsztaty i grę miejską będą obowiązywały zapisy pod numerem telefonu 56 46 202 01.”
Organizacja tego bogatego programu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez gminę-miasto Grudziądz w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Grudziądza na lata 2024-2035. Zachęcamy mieszkańców do śledzenia profili festiwalowych na Facebooku i Instagramie, aby być na bieżąco ze wszystkimi szczegółami wydarzeń.
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego zaprasza wszystkich miłośników literatury, sztuki i dobrej zabawy do wspólnego celebrowania słowa pisanego podczas tego wyjątkowego weekendu!
Na podst. UM Grudziądz
Ostatnie Artykuły

Mandat za wjazd do lasu - Straż Miejska w Grudziądzu przypomina

Porady prawne bez wizyty w punkcie. Nowe zasady w systemie pomocy

VOŁOSI zagrają ostatni koncert Jarmarku Spichrzowego. Smyczki i energia na dziedzińcu Ratusza

Garaże blaszane szeregowe dla deweloperów i wspólnot w Grudziądzu
![[PIŁKA NOŻNA] Olimpia Grudziądz – Rekord Bielsko-Biała 2:0 w Betclic 2. lidze – gospodarze dobijają rywala w końcówce](/images/mecz/thumbnails/olimpia-grudziadz-rekord-bielsko-biala-09052026-20.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Olimpia Grudziądz – Rekord Bielsko-Biała 2:0 w Betclic 2. lidze – gospodarze dobijają rywala w końcówce
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa A) – MKS SPR Polska Handball Czersk – MKS Grudziądz 24:36. Grudziądzanie pewnie wygrali w Czersku](/images/mecz/thumbnails/mks-spr-polska-handball-czersk-mks-grudziadz-09052026-2436.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa A) – MKS SPR Polska Handball Czersk – MKS Grudziądz 24:36. Grudziądzanie pewnie wygrali w Czersku

Na PGE Narodowym padła wizja największej armii w Europie

W Watykanie padło słowo, które Tusk będzie pokazywał wszystkim

Na Błoniach Nadwiślańskich zagrają gwiazdy. Wstęp będzie wolny

Tusk i Meloni chcą nowego traktatu - stawką są Ukraina i 36 mld euro

300 hektarów lasu na Lubelszczyźnie - w akcji zginął pilot

Bruksela odsuwa ważny termin dla AI - firmy zyskają więcej czasu

Po półmaratonie w Grudziądzu do strażników trafiło ważne podziękowanie

