Ozonowanie – skuteczna metoda na alergie, zanieczyszczenia i bakterie. Sprawdź, jak działa i kiedy warto je zastosować!

Ozonowanie to skuteczny i coraz popularniejszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, alergenów i zanieczyszczeń. To unikalny proces, który pozwala usunąć z powietrza i wody szkodliwe substancje, bakterie i wirusy. W efekcie ozonowanie poprawia jakość powietrza, którym oddychamy każdego dnia. Warto wiedzieć, jak działa ozonowanie, ile kosztuje i kiedy warto się na nie zdecydować.

Jak działa ozonowanie?

Ozon to silny utleniacz, który ma zdolność niszczenia bakterii, pleśni, grzybów, a nawet wirusów. W trakcie ozonowania dochodzi do utlenienia powietrza, czyli nasycenia go ozonem. Substancje zanieczyszczające pod wpływem ozonu ulegają utlenieniu i rozkładowi do dwutlenku węgla i wody.

W efekcie powietrze staje się czyste, świeże i pozbawione alergenów. Ozon potrafi skutecznie usunąć nawet trudne do wyeliminowania zapachy, np. dym papierosowy, zapach stęchlizny czy zwierząt domowych. Ozonatory używane w procesie ozonowania wytwarzają ozon w stężeniach, które wymagają wcześniejszegom opuszczenia pomieszczeń przez ludzi i zwierzęta. Warto też zabezpieczyć rośliny i żywność.

Ile kosztuje ozonowanie pokoju i kiedy warto je wykonać?

Ile kosztuje ozonowanie pokoju? Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od jego metrażu oraz stopnia zanieczyszczenia. W przypadku pojedynczego pomieszczenia o powierzchni 15-20 m2 cena zazwyczaj waha się od 70 do 300 złotych zależnie od firmy. Warto jednak pamiętać, że niekiedy konieczne jest powtórzenie procesu, szczególnie jeśli w pokoju utrzymywał się długo intensywny, nieprzyjemny zapach.

Ozonowanie warto wykonać w sytuacjach, gdy chcemy pozbyć się uporczywych alergenów, roztoczy, nieprzyjemnych zapachów czy grzybów. Jest polecane szczególnie dla alergików, ale też osób wynajmujących mieszkania, w których poprzedni lokatorzy palili papierosy lub trzymali zwierzęta.

Ozonowanie doskonale sprawdzi się też po remoncie, aby usunąć zalegające w powietrzu pyły i lotne związki organiczne. Warto je wykonać również profilaktycznie, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda ozonowanie oraz jak przygotować pokój (lub dom czy mieszkanie) do całej procedury, koniecznie zapoznaj się z informacjami na stronie: https://www.stander.pl/uslugi/ozonowanie/.

Czy ozonowanie wody jest bezpieczne?

Ozonowanie wody to równie skuteczna metoda jak w przypadku powietrza. Ozon potrafi zniszczyć nawet 99,9% bakterii i wirusów znajdujących się w wodzie. W efekcie otrzymujemy krystalicznie czystą ciecz, pozbawioną zanieczyszczeń, metali ciężkich i nieprzyjemnego zapachu. Co istotne, ozonowanie nie zmienia jej smaku.

Proces ozonowania wody jest w pełni bezpieczny i nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Ozon, który rozpuszcza się w wodzie, po krótkim czasie ulega samoistnemu rozkładowi. W efekcie w wodzie nie pozostają żadne szkodliwe substancje. Warto jednak pamiętać, aby po ozonowaniu odczekać na rozpad cząstek – rekomenduje się, by spożywać wodę najszybciej po 45 minutach, a lepiej wręcz odczekać nieco dłużej!