Czy warto wybierać dekory ścienne do łazienki?

Dekory ścienne budzą mieszane uczucia – dla jednych to wyjątkowy element dekoracji, dla innych wspomnienie przestarzałych aranżacji z dawnych lat. Jakie są jednak w rzeczywistości? Czy należy ich unikać, czy może wręcz przeciwnie – wykorzystać ich potencjał w nowoczesnych wnętrzach? Dowiedz się więcej i odkryj, dlaczego dekory ścienne znów zyskują na popularności!

Dekor ścienny – co to jest i do czego służy?

Dzisiejsze dekory ścienne znacznie różnią się od tych, które kojarzą się z dawnymi wnętrzami. Obecnie wyróżniają się nowoczesnym stylem, modnymi formami i starannym wykonaniem. Oferują też wiele interesujących i funkcjonalnych możliwości zastosowania. Dekory ścienne są wykorzystywane przede wszystkim do estetycznego podziału przestrzeni na różne strefy. Sprawdzają się świetnie w łazienkach, kuchniach oraz toaletach, zarówno w domach i mieszkaniach, jak i na basenach czy w sanitariatach budynków publicznych.

Jak układać dekor ścienny?

Dekory łazienkowe, które można znaleźć na https://www.bricoman.pl/plytki-ceramiczne-i-akcesoria/plytki-scienne świetnie sprawdzą się w większych łazienkach i pokojach kąpielowych, które pełnią kilka funkcji jednocześnie, takich jak strefa z wanną i prysznicem, toaleta czy miejsce do prania i suszenia ubrań. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu dekorów można wprowadzać podziały na ścianach, które pozwolą wyodrębnić poszczególne strefy łazienki. W pomieszczeniach o niskim suficie warto zastosować pionowe podziały, aby optycznie je podwyższyć. Dekory ułożone pionowo mogą być umieszczone po bokach lustra, podkreślać linie komina czy szachtu lub akcentować strefę prysznica typu walk-in.

Dekor ścienny, czyli klasyczne rozwiązanie do łazienki

Dekory o poziomym układzie to klasyczne rozwiązanie nawiązujące do historycznych wzorców stosowanych już w starożytności. W tamtych czasach greckie i rzymskie budowle były zwieńczane elementami trójdzielnymi, takimi jak architraw, fryz i gzyms. Choć pierwotnie stosowano ten układ na elewacjach, może on inspirować rozmieszczenie dekorów w formie gzymsów wewnątrz pomieszczeń.

Dekory umieszczone pod sufitem lub w pewnej odległości od niego przypominają gzymsy wieńczące, które można wykorzystać, tworząc eleganckie poziome pasy na ścianie, takie jak lamperie. W takim przypadku górną część ściany można pomalować farbą odporną na wilgoć. Dekory przy podłodze nawiązują do historycznych gzymsów cokołowych. W łazienkach urządzonych w stylu klasycznym lub glamour interesującym pomysłem jest również zastosowanie dekorów wokół okien i drzwi, co dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru.