Wakacyjne spacery z przewodnikiem w Grudziądzu – zaproszenie dla mieszkańców i turystów
Grudziądz zaprasza na wyjątkowe niedzielne spacery z przewodnikami. To doskonała okazja, aby poznać historię miasta oraz jego ukryte zakątki. Organizatorzy przygotowali różnorodne tematy, które z pewnością zainteresują zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Wakacyjne spacery z przewodnikiem – harmonogram wydarzeń

W ramach cyklu "Wakacyjne Spacerki z Przewodnikiem", organizowanego przez PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Koło Przewodników im. Józefa Błachnio, mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w serii tematycznych spacerów. Każde spotkanie rozpoczyna się o godzinie 10:00 i jest bezpłatne, co czyni je dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych.

Najbliższy spacer odbędzie się 7 lipca 2024 roku. Tematem przewodnim będzie „Koszarowy szlak po mieście – południowy szlak koszarowy”, a miejscem zbiórki jest ul. Kalinkowa – parking Galerii Handlowej „Piotr i Paweł”. W rolę przewodnika wcieli się Grzegorz Machaj, który z pasją opowie o militarnym dziedzictwie miasta.

Różnorodność tematów – coś dla każdego

14 lipca o godzinie 10:00 uczestnicy spotkają się na skrzyżowaniu ul. Bora-Komorowskiego i Chopina, by pod przewodnictwem Anny Truskawy zgłębić „Historię internatów i burs szkolnych w Grudziądzu”. To wyjątkowa okazja, by poznać miejsca, które na co dzień mijamy, nie zdając sobie sprawy z ich historycznego znaczenia.

Tydzień później, 21 lipca, Małgorzata Rycka poprowadzi spacer zatytułowany „Sekretne życie drzew”. Uczestnicy zbiorą się na ul. Jagiełły, na skrzyżowaniu z ul. Saperów. Spacer ten będzie poświęcony zieleni miejskiej i roli drzew w tkance miejskiej, co z pewnością zainteresuje miłośników przyrody.

28 lipca Grzegorz Machaj ponownie zabierze uczestników na „Koszarowy szlak po mieście – północny szlak koszarowy”. Zbiórka odbędzie się na ul. Legionów, przed CKU. To kontynuacja wcześniejszego spaceru, tym razem skupiająca się na północnej części miasta.

Historia ulic, pomniki i tajemnice miasta

4 sierpnia Jolanta Szulc zaprosi na spacer „Historia grudziądzkich ulic – Kosynierów czy Ogrodowa”. Zbiórka odbędzie się na Rybny Rynku. Spacer ten pozwoli uczestnikom zapoznać się z historią i ciekawostkami związanymi z nazwami ulic w mieście.

11 sierpnia o godz. 10:00 Piotr Łukiewski poprowadzi spacer „Grudziądzkie pomniki i tablice pamiątkowe”. Spotkanie rozpocznie się na Skwerze Andrzeja Wajdy, przy Flisaku. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o pomnikach i tablicach, które często mijamy, nie znając ich historii.

18 sierpnia Justyna Malewska-Sempołowicz przybliży temat „500 lat Reformacji” podczas spaceru, który rozpocznie się na ul. Mickiewicza, przy kościele Niepokalanego Serca NMP. Temat ten z pewnością zainteresuje osoby pasjonujące się historią religii.

Zakończenie wakacyjnych spacerów

25 sierpnia Piotr Łukiewski ponownie poprowadzi spacer, tym razem zatytułowany „Od Kaiser Cafe do Tivoli – historia grudziądzkich lokali”. Zbiórka odbędzie się na Alei 23-Stycznia, przy starostwie. To doskonała okazja, aby poznać historię lokalnych kawiarni i restauracji, które od lat stanowią ważny element życia społecznego miasta.

Ostatni spacer w ramach cyklu odbędzie się 1 września. Justyna Malewska-Sempołowicz poprowadzi uczestników śladami bohaterów powieści Roberta Małeckiego „Wiatrołomy”. Zbiórka o godzinie 10:00 na ul. Rapackiego, przy dworcu PKS. Spacer zatytułowany „Grudziądz ze zbrodnią w tle” pozwoli uczestnikom odkryć miasto z zupełnie innej perspektywy.

Wszystkie spotkania są finansowane z dotacji Urzędu Miejskiego, co pozwala na ich bezpłatny charakter. To doskonała okazja, aby aktywnie spędzić czas i jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę o mieście.


Według informacji z: UM Grudziądz