Holowanie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów – podstawowe informacje

Wielu właścicieli samochodów wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów zastanawia się jak należy postępować w przypadku nagłej awarii na trasie. W przypadku pojazdów manualnych możliwe jest holowanie na kołach przez inny pojazd (przy pomocy linki). Jeśli chodzi o automaty to sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Czy holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest w ogóle możliwe?

Teoretycznie, zgodnie z zaleceniami producentów samochodów, holowanie automatu jest zabronione. Skrzynie automatyczne nie są bowiem przystosowane do samodzielnego poruszania się pojazdu, którego napęd nie działa. Niektórzy producenci pozwalają na takie holowanie z pewnymi ograniczeniami (np. tylko przez 50 km, z prędkością do 50 km/h).

Oczywiście w przypadku pierwszego holowania nie trzeba obawiać się zniszczenia skrzyni tak, aby nadawała się do wymiany lub regeneracji. Należy jednak traktować takie sytuacje jako ostateczność i unikać częstego holowania w ten sposób. W pozycji neutralnej, przekładnia jest pozbawiona chłodzenia i smarowania, więc może dojść do jej uszkodzenia.

Jak wygląda holowanie samochodu z przekładnią automatyczną?

Podstawową kwestią jest przestrzeganie zaleceń producenta. Pewne skrzynie są wyposażone w funkcje dodatkowe (tryb holowania), które pozwalają na sprawne i bezpieczne holowanie. Poza trybem holowania, istnieje możliwość całkowitego odłączenia niektórych skrzyń. Ponadto dobrze jest sprawdzić czy skrzynia posiada odpowiednią ilość oleju (jego brak lub niedobór eliminuje możliwość holowania).

W przypadku braku udogodnień pozwalających na holowanie, jedyną opcją jest ustawienie skrzyni na pozycji neutralnej (N). Takie ustawienie trochę odciąży skrzynię. Absolutnie nie wolno holować automatu ustawionego na innych pozycjach.

Należy również przygotować linę, trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła mijania w holowanym pojeździe. Dobrze jest unikać przekraczania prędkości 30 km/h, a holowanie powinno się zakończyć w najbliższym, niezbędnym miejscu.

Jakie elementy są narażone na uszkodzenie w czasie holowania automatu?

Niestety w tym przypadku cała skrzynia jest narażona na awarię. Zniszczeniu może ulec zbiornik oleju (po jego wycieku dochodzi do zatarcia przekładni). Problemem jest też zatarta pompa oleju w automatycznej skrzyni biegów, ponieważ działa ona jedynie, gdy silnik jest włączony.

Ponadto w czasie takiego holowania może dojść do przegrzania i całkowitego zniszczenia skrzyni, którą będzie trzeba wymienić lub zregenerować. Wiele zależy jednak od stanu skrzyni, oleju oraz sposobu holowania pojazdu.

Profesjonalne holowanie na lawecie

W przypadku automatu, najbardziej rozsądnym wyjściem jest odwiedzenie strony pomoc drogowa Grudziadz - na pomocdrogowa.info i skorzystanie z usług lokalnej pomocy drogowej. Takie firmy zajmują się holowaniem na lawecie. Dzięki temu koła pojazdu nie stykają się z podłożem, a to z kolei sprawia, że skrzynia nie jest narażona na uszkodzenie.