Zaginięcie 6-letniego Etana przyczyniło się do wprowadzenia Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. Dzień ten zapoczątkował amerykański prezydent Ronald Reagan w 1983 r.
Celem jego wprowadzenia było zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci. Symbolem pamięci o zaginionych malcach jest kwiat niezapominajki.
Warto pamiętać, że każdego roku ginie duża liczba osób, w tym dzieci. Powody zaginięć są różne: wypadki, zaburzenia psychiczne, porwania, napady, ucieczki z domu, a nawet chęć zmiany dotychczasowego życia. Takie zaginięcie pociąga za sobą wiele konsekwencji, a rodziny często są bezradne. Zaginięcie dziecka powoduje u niego przerażenie. Pamiętajmy, ze dziecko może zaginąć w każdej sytuacji, zarówno w galerii, na plaży czy na podwórku.
Chcąc zapobiec takim zdarzeniom:
- Właściwie opiekuj się dzieckiem i nie zostawiaj małego dziecka bez opieki np. w wózku przed sklepem. Pamiętaj, że do 10 roku życia dziecko nie powinno zostawać samo
w domu, a do 7 roku życia nie powinno bawić się samo na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut to nie jest właściwa opieka nad dzieckiem! - Naucz dziecko jego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania, numerów alarmowych oraz numerów do najbliższych. Starsze dzieci mogą mieć je zapisane w swoim telefonie.
- Wytłumacz dziecku, że w sytuacjach zagrożenia może płakać, krzyczeć i wołać
o pomoc. - Szczególną uwagę zwracaj na dziecko w miejscach zatłoczonych np. galerie, supermarkety – bardzo szybko można je stracić z oczu. Małe dziecko trzymaj za rękę. Pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka a nie ono Ciebie! Ważne jest przypominanie komunikatów np. „Bądź blisko mnie”, „Nie oddalaj się” itp.
- Naucz dziecko, ze jeśli się zgubi nie powinno się oddalać lecz pozostać w miejscu, aż opiekun je znajdzie. Jeśli to możliwe, niech poprosi osobę dorosłą o pomoc np. strażnika miejskiego, policjanta, sprzedawczyni w sklepie, ochroniarza.
- Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z osobami obcymi i nie powinno przyjmować od obcych żadnych prezentów oraz słodyczy.
- Zorganizuj dziecku bezpieczną drogę do szkoły. Jeśli droga do szkoły wiedzie przez niezamieszkałe okolice, dziecko NIGDY nie powinno nią iść bez dorosłego. Jeżeli to niemożliwe dzieci powinny chodzić do szkoły w grupie rówieśników.
- Postaraj się poznać znajomych i przyjaciół dziecka.
- Bądź wsparciem dla swojej pociechy – nie bagatelizuj problemów dziecka.
- Naucz dziecko rozsądnie korzystać z Internetu. Wytłumacz jakim zagrożeniem jest podawanie danych osobistych, kontaktowych.
- Reaguj, gdy widzisz, że dziecko jest w sytuacji problemowej.
Jeżeli jednak się zdarzy, że zaginie dziecko zróbmy wszystko aby je odnaleźć. Pamiętajmy, że stres jest złym doradcą. Jeśli jest taka potrzeba zgłoś sprawę na Policję.
Problemami zaginięć zajmuje się w Polsce Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która powstała w 1999 roku. Jest to organizacja pozarządowa prowadząca całodobowy telefon 116 111 pod który można zgłaszać zaginięcie dziecka/nastolatka. Więcej informacji na temat Fundacji można znaleźć na stronie:
http://www.itaka.org.pl/
.Dodatkowo w Polsce od 2013 roku funkcjonuje Child Alert. Jest to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pomocą dostępnych mediów. Jego koncepcja to konkretna procedura, która rozpoczyna się w momencie zgłoszenia zaginięcia dziecka w najbliższej jednostce Policji. Po przyjęciu zgłoszenia Policja podejmuje decyzję o uruchomieniu system za zgodą rodziny. Po jego ogłoszeniu uruchomiona zostaje bezpłatna infolinia 995 na którą można zgłaszać informacje dotyczące zaginięcia dziecka.
GDY ZAGINIE DZIECKO – zapraszamy na stronę:
http://www.childalert.pl/
.W przypadku zaginięcia osób poza granicami Polski poszukiwaniami zajmuje się INTERPOL – Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie.
Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w swojej ofercie programowej dysponuje tematem „Zgubiłem się – pomóż mi”. Program ten realizowany jest przed okresem letnim, ponieważ w tym właśnie czasie, zwiększa się prawdopodobieństwo zaginięcia dziecka. Dzieci podczas zajęć informowane są co zrobić w sytuacji zagubienia.
ZAPAMIĘTAJ!!! W PRZYPADKU ZAGINIĘCIA DZIECKA LICZY SIĘ KAŻDA MINUTA!!!