Rower to najpopularniejszy, tani i przyjazny środowisku środek transportu. Bardzo często rowerem poruszają się dzieci, które inaczej postrzegają ruch drogowy niż dorośli.
Jazda na rowerze sprawia dzieciom masę frajdy. Poruszając się jednośladem pociecha musi skoordynować różne rodzaje ruchu, utrzymać równowagę i nie stracić orientacji. Dzieci często chcą też do szkoły samodzielnie dojeżdżać rowerem. Warto pamiętać, że dzieci na jednośladzie, które nie ukończyły 10 roku życia, są traktowane jako piesi i mogą poruszać się tylko po chodnikach – pod opieką osoby, która ukończyła 10 lat i ma kartę rowerową – zachowując przy tym odpowiednią ostrożność.
To, kiedy pociecha jest gotowa na to, by samodzielnie dojeżdżać rowerem do szkoły zależy przede wszystkim od rodziców i umiejętności dziecka. To rodzic/opiekun powinien ocenić pewność z jaką porusza się jego pociecha. Dodajmy, że dziecko jest gotowe samodzielnie dojeżdżać do szkoły, jeśli opanowało poniższe umiejętności:
- Utrzymuje równowagę na rowerze.
- Odpowiednio hamuje: na czas i z zachowaniem odpowiedniej odległości.
- Trzyma się swojego pasa ruchu.
- Pewnie prowadzi rower podczas trzymania jednej ręki na kierownicy. Umiejętność ta, jest ważna przy sygnalizowaniu skrętu.
- Podczas jazdy jest w stanie obejrzeć się za siebie i mimo wykonanego manewru nadal utrzymuje prosty tor jazdy.
- Zna podstawowe zasady ruchu drogowego i potrafi przewidzieć różne sytuacje na drodze.
- Posiada kartę rowerową.
Po spełnieniu powyższych warunków dziecko jest teoretycznie gotowe do poruszania się po drodze. Warto mieć na uwadze, że zdany egzamin na kartę rowerową nie jest jedynym wyznacznikiem.
Pamiętajmy, że tylko te dzieci, które czują się pewnie na jednośladzie, mogą zwracać uwagę na ruch dookoła siebie i odpowiednio reagować. Nie zapominajmy, że zgodnie z prawem rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, tak samo jak kierowca samochodu.
Wszystkim miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy aby dbali o własne bezpieczeństwo.