W dniach od 17 do 19 kwietnia odbywać się będzie w Grudziądzu konferencja pt. „Uzależnienia i zdrowie publiczne – w trosce o jakość podejmowanych działań”. Organizatorem tego wydarzenia jest Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.



Współpraca Grudziądza z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych trwa od 2019 roku. Obecnie, już od 2022 roku, ta współpraca kontynuowana jest z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, które powstało w następstwie połączenia Państwowej Agencji z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Przedmiotowa współpraca obejmuje organizację szkoleń dla przedstawicieli jednostek działających na rzecz dzieci i rodziny, jak również wprowadzania profilaktycznych działań systemowych, ukierunkowanych na ograniczanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież w Grudziądzu.

W trakcie konferencji, która odbywać się będzie w hotelu IBIS, szczegółowo zaprezentowany zostanie proces wdrażania standardów profilaktycznych w ramach społeczności lokalnej na podstawie projektu pilotażowego, który realizowany jest w Grudziądzu. To właśnie tutaj wdrażany jest bowiem projekt badawczo-wdrożeniowy, który stanowi zarazem przykład implementacji w środowisku lokalnym profilaktyki opartej na dowodach naukowych. Ten projekt rozpoczął się od przeprowadzenia diagnozy w zakresie zachowań ryzykownych, czynników ryzyka i czynników chroniących związanych z używaniem przez młodzież substancji psychoaktywnych. Jego celem jest opracowanie rekomendacji dotyczących profilaktyki używania substancji psychoaktywnych w społecznościach lokalnych.

Walka z uzależnieniami chemicznymi i behawioralnymi to ważny element naszego społecznego rozwoju. Od jej kształtu i skuteczności zależy w dużej mierze nasza przyszłość.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu