W grudziądzkim planetarium odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno - Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA). Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.



Po trzech latach zdalnej formy ogólnopolskiego finał OMSA w końcu młodzi pasjonaci mogli spotkać się w planetarium. W konkursie wzięło udział 13 województw. W każdym województwie można było zakwalifikować do finału co najwyżej trzy najlepsze prezentacje astronomiczne. Prace w większości przypadków były autorskimi, uczniowskimi projektami badawczymi młodych astronomów. Ich prezentacja i wyłonienie zwycięzców odbyło się właśnie w Grudziądzu.

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) wyłoniła pięć prac przyznając miejsca od I do IV oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Autorzy wspomnianych prac uzyskali tytuł laureatów XLIX OMSA. Link do transmisji trzech sesji 49.OMSA znajduje się tutaj.

I miejsce zajęła praca „Górki i dołki – czyli jak obliczyć parametry pewnych struktur na Księżycu”, której autorką była Maja Zych z Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk (Kraków, województwo małopolskie). Młoda badaczka wykonała obliczenia rozmiarów różnych struktur na Księżycu na podstawie zdjęć satelitarnych pozyskanych z Lunar Reconnaissance Orbiter.

II miejsce (ex aequo) zajęli Oskar Kościański i Dawid Bugajewski  (I LO w Kościanie, wielkopolskie) za pracę pt. „Badanie kraterów księżycowych metodami amatorskimi” oraz Kacper Jagielski i Maksymilian Szutkowski (III LO w Bydgoszczy, kujawsko-pomorskie)  za pracę „Metiretur Lunam”.

Na III miejscu znalazła się Hanna Hoffmann (Międzynarodowe LO w Zabrzu, śląskie) za referat „Prawo w Kosmosie”.

IV miejsce zajęła Marta Czupajło (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrem, kujawsko-pomorskie) za wystąpienie „Pod polskim niebem”.

Dodatkowo przyznano trzy równorzędne wyróżnienia:

- Kacper Romuk (I LO w Gryfinie, zachodniopomorskie) za pracę „Ponowne wejście w atmosferę”,

- Julia Stankiewicz (II LO w Tczewie, pomorskie), za pracę „Wyznaczanie okresu rotacji Słońca na podstawie obserwacji plam na jego powierzchni”,

- Yaroslav Zakharov (I LO w Inowrocławiu, kujawsko-pomorskie) za pracę „Radiometria Słońca. Pomiary fotowoltaiczne”.

Protokół i wyniki znajdują się tutaj.

Znany jest już termin następnej jubileuszowej edycji konkursu. Finał 50.OMSA odbędzie się w dniach 21-23 marca 2024 roku w Grudziądzu.

 
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu