Trwa proces wdrożenia zmian, które mają przynieść oszczędności energetyczne. Ich efekty mają odczuć mieszkańcy, którzy zapłacą mniej za ciepło systemowe.
Samorząd podejmuje szereg działań, mających na celu ograniczenie kosztów związanych z wysokimi cenami energii elektrycznej.
 
– Robimy wszystko, aby ulżyć naszym mieszkańcom – zapewnia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Nasze spółki OPEC Grudziądz oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami podjęły konkretne działania, które doprowadzą do obniżenia opłat za ciepło systemowe.
 
W pierwszej kolejności dokonano przeglądu instalacji w każdym budynku celem ich weryfikacji. Ale są także dwie decyzje związane z wdrożeniem działań osłonowych.
 
– Wśród nich wprowadzenie od kwietnia maksymalnego poziomu zaliczek na ciepłą wodę w kwocie nie wyższej niż 60 zł/m3 ze skorygowaniem rachunków od początku tego roku – informuje prezydent Glamowski. – Drugim działaniem jest przygotowany projekt uchwały oddłużeniowej, który teraz trafi do Komisji Mieszkaniowej, a potem pod obrady sesji Rady Miejskiej. Liczę, że jego przyjęcie przez Radnych będzie kolejnym namacalnym dowodem na to, że podejmujemy kroki, by możliwie jak najbardziej odciążyć mieszkańców w tych trudnych dla wszystkich czasach.
 
Projekt uchwały oddłużeniowej przygotował MPGN we współpracy z Miastem. Zakłada on, że do końca stycznia przyszłego roku mieszkańcy będą mogli złożyć wnioski o umorzenie części długu, jaki posiadają wobec Spółki - 70 procent w przypadku jednorazowej wpłaty 30 procent zadłużenia plus umorzenie 100 procent odsetek lub 60 procent w sytuacji spłaty 40 procent zadłużenia w ratach do końca 2024 roku plus umorzenie 100 procent odsetek.
 
– Poziom zadłużeń to bardzo duży bagaż dla wielu grudziądzkich rodzin – przyznaje Leszek Czaplewski, prezes zarządu MPGN Grudziądz. – Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i planujemy zdjąć ten nawis zadłużeniowy, stąd przygotowany program restrukturyzacyjny.
 
Jednocześnie, warto podkreślić, że dzięki obecnym, wysokim kosztom ponoszonym w związku ze zużyciem ciepła, wielu mieszkańców zaczęło racjonalnej podchodzić do korzystania z niego.
 
– Aktualny poziom cen ciepła powoduje, że nasi klienci zaczynają myśleć o efektywności energetycznej – potwierdza Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz. – To cieszy. Od wielu lat zachęcamy do tego, aby poważnie podchodzić do zużywanego ciepła. Chodzi tu o codzienne nasze działania związane z szanowaniem energii, którą zużywamy.


Karol Piernicki
Rzecznik Prasowy