Andrzej Wajda, jeden z najlepszych polskich reżyserów, legenda kina, twórca filmów stanowiących kanon polskiej szkoły filmowej i współtwórca nurtu określanego mianem kina moralnego niepokoju, wreszcie też laureat Oscara (zarazem pierwszy polski reżyser, który tę nagrodę otrzymał) odcisnął na polskiej i światowej kulturze niezatarte piętno. Z jego dziedzictwem obcować można nie tylko za sprawą niezwykłych i wciąż cieszących się niemałą popularnością dzieł sztuki filmowej, lecz również zwiedzając Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, przy którym działa Archiwum Andrzeja Wajdy. Eksponaty pochodzące ze zbiorów Archiwum już od piątku podziwiać będzie można także w naszym Muzeum.
Wystawa „Z Archiwum Andrzeja Wajdy” to niecodzienna okazja, by zajrzeć za kulisy warsztatu słynnego reżysera. To przede wszystkim sporządzone przez niego odręcznie szkice, notatki i plany, stanowiące zapis poszczególnych etapów realizacji filmów i spektakli teatralnych. Za przyczyną malarskiej wrażliwości Wajdy, który nieprzypadkowo studiował również w krakowskiej ASP, prócz niekwestionowanej wartości dokumentacyjnej i historycznej, zgromadzone na wystawie pamiątki niepozbawione są również pewnych walorów artystycznych. To archiwalia, plakaty i rekwizyty filmowe, które ukazują twórczość reżysera „Popiołów”, „Ziemi obiecanej” czy „Dantona” w różnych płaszczyznach i wymiarach – od szkicu w notesie po gotowe dzieło.
Na otwarcie wystawy zapraszamy do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi przy ul. Wodnej 3/5, w piątek, 24 marca, na godzinę 18.00. Z kolei w sobotę, 25 marca, o godzinie 11.00 będzie można skorzystać z kuratorskiego oprowadzania po wystawie (wstęp wolny).
Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu
fot. Piotr Bilski (zdjęcie pochodzi z planu filmu „Tatarak”,
realizowanego w Grudziądzu)