Wyjątkowe spotkanie miało dziś miejsce w grudziądzkim Muzeum. „Rzecz o Solidarności”, pod takim hasłem zebrali się grudziądzanie, by wysłuchać wspomnień weteranów opozycji demokratycznej, ludzi, którzy przed laty rzucili wyzwanie autorytarnej komunistycznej władzy, a następnie aktywnie uczestniczyli w życiu politycznym wolnej Polski. To dzięki osobom takim jak Henryka Krzywonos-Strycharska, Sławomir Rybicki oraz im podobnym nasza Ojczyzna z sukcesem mogła przejść swoją własną drogę do wolności.



Nim jednak rozpoczęło się spotkanie w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, Henryka Krzywonos-Strycharska wzięła udział w uroczystościach miejskich związanych ze 158. rocznicą urodzin Wiktora Kulerskiego, twórcy, redaktora i wydawcy „Gazety Grudziądzkiej”, wybitnego i niezwykle kiedyś popularnego publicysty i polityka.

Poniedziałkowe popołudnie w Muzeum przebiegało pod znakiem wspomnień o trudnych latach walki, zmagań z komunistycznym systemem. Wiele uwagi poświęcono także narodzinom i mozolnemu procesowi kształtowania się w Polsce systemu demokratycznego po 1989 roku. Nie można też było uniknąć pewnych refleksji na temat problemów bieżących. Wszak przybyli goście to nie tylko uczestnicy ważnych wydarzeń naszej najnowszej historii, ale również aktywni do dziś parlamentarzyści.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i wiceprezydent Róża Lewandowska oraz Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora.

Henryka Krzywonos – Strycharska, posłanka na Sejm RP, jest absolwentką liceum ogólnokształcącego w Kościerzynie. Znana jest jako opozycjonistka, członkini NSZZ „Solidarność”, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych 1980 r. W latach siedemdziesiątych pracowała jako motorniczy w Oddziale Komunikacji Miejskiej Tramwajowej w Gdańsku oraz operatorka urządzeń dźwigowych w Stoczni Gdańskiej.

Sławomir Rybicki, senator RP, był posłem na Sejm IV, V, VI i VII. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Początki jego działalności jako członka opozycji demokratycznej sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy to dał się poznać jako członek Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 r. wziął udział w strajku w Stoczni Gdańskiej, w której organizował też drukarnię. W latach 1980–81 pełnił funkcję sekretarza przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy. Podczas stanu wojennego działał w podziemiu solidarnościowym.

Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Macieja Płażyńskiego, zajmował stanowisko dyrektora jego gabinetów: wojewody gdańskiego (1990–96) i marszałka Sejmu (1997–2001). Brał udział w organizowaniu spotkań założycielskich Platformy Obywatelskiej. Od 1996 do 1997 r. był dyrektorem biura b. prezydenta Lecha Wałęsy w Gdańsku. Od 2012 do 2015 roku minister – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP ds. kontaktów z rządem, parlamentem i partiami politycznymi. Z kolei w okresie 2013–15 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu