Grudziądzcy policjanci ostrzegają i proszą o rozwagę w kontakcie z obcymi osobami. Apel skierowany jest głównie do osób starszych, którzy bardzo często padają ofiarami oszustw metodą na listonosza, pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, spółdzielni mieszkaniowej czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Okradanie osób metodą na „parawan”. Oszuści najczęściej wybierają sobie za cel osoby starsze żyjące samotnie. Takie osoby zwykle są bardziej ufne. Dlaczego ta metoda jest nazywana metodą na „parawan”? Złodzieje najczęściej działają w dwójkę. Jeden z oszustów zajmuje uwagę osoby okradanej i odgradza drugiego „parawanem”.
Oto kilka wskazówek dla osób mogących być zagrożonymi tego rodzaju przestępstwami:
Pamiętajcie!!! Nie wpuszczajcie obcych osób do mieszkania, w szczególności jeśli jesteście w nim sami.
Jeśli postanowicie otworzyć drzwi to należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie jakichkolwiek wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
- w każdej sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, należy natychmiast zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.
Bardzo ważną rzeczą jest uświadamianie starszych osób w rodzinie przez dzieci czy wnuków o istniejącym zagrożeniu ze strony oszustów. Warto wytłumaczyć seniorom jak mają się w takiej sytuacji zachować. W przypadku zagrożenia wskazać numer alarmowy 112 i niezwłocznie poinformować służby.