Bezpieczeństwo dziecka dla rodzica, opiekuna jest najważniejsze. Troska o dziecko powinna przejawiać się także podczas przewożenia dzieci w pojazdach.
Chcąc uchronić je przed przykrymi konsekwencjami manewrów bądź kolizji na drodze należy właściwie zabezpieczyć pociechę w aucie. Warto dodać, że stosowanie fotelików i innych urządzeń zabezpieczających dzieci jest obowiązkowe. Regulują to przepisy art. 39 Kodeksu drogowego. Tylko w niektórych sytuacjach dopuszczalne jest przewożenie dziecka bez fotelika np. ze względów medycznych. Fotelik powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, które będzie z niego korzystało.
Pamiętać musimy o tym, że:
- dzieci poniżej 150 cm wzrostu podróżujące na przednim siedzeniu samochodu muszą znajdować się w foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym tzw. podstawka samochodowa.
- dzieci o wzroście od 135 do 150 cm podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą podróżować bez fotelika, jeżeli ze względu na wzrost i masę tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. W tym czasie jednak muszą być zapięte w pasy bezpieczeństwa pojazdu.
- możliwe jest przewożenie dziecka co najmniej 3 letniego tylko w pasach bezpieczeństwa – bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, ale tylko wtedy gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.
Przykład braku miejsca dla trzeciego fotelika
Źródło: www.zdamyprawko.pl
- zabronione jest przewożenie dzieci w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna.
Chcąc przewozić w poniższy sposób dziecko musimy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera
Źródło: www.zdamyprawko.pl
- zabronione jest przewożenie dziecka poniżej 3 lat w pojeździe nie wyposażonym
w pasy bezpieczeństwa i foteliki. - zabronione jest przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika.
- najmłodsze dzieci zaleca się przewozić tyłem do kierunku jazdy co minimalizuje urazy kręgosłupa, szyi i głowy, bo przeciążenie jest mniej odczuwalne niż w trakcie jazdy przodem.
W wyjątkowych sytuacjach można przewozić dziecko bez fotelika tj.: w taksówce, karetce, pojeździe Policji, Straży Granicznej, straży miejskiej oraz gdy dziecko ma zaświadczenie, że nie pozwala na to stan zdrowia.
Za przewożenie dzieci bez fotelika lub niezgodnie z zasadami można otrzymać mandat w kwocie 300 złotych.