Marzec to nie tylko wyczuwalne już, choć wciąż jeszcze nieśmiałe tchnienie wiosny. To również nader bogata oferta programowa grudziądzkiego Muzeum, które pamięta nie tylko o miłośnikach historii czy etnografii, lecz ma również na względzie potrzeby wielbicieli dobrego kina, a ściślej postaci i twórczości Andrzeja Wajdy.
Pierwszym wydarzeniem, które odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, będzie wykład popularnego grudziądzkiego historyka, Mariusza Żebrowskiego pt. „Żenić się, czy pozostać kawalerem? Żony wojskowych w Armii II RP”, na który Muzeum zaprasza już w najbliższy wtorek, 7 marca, na godzinę 17.00. Cennik: 7,00 zł/os.
Nie będzie to zresztą jedyne spotkanie publiczności z Mariuszem Żebrowskim, skoro już w piątek, 10 marca, o godzinie 17.00, ponownie w Gmachu Głównym Muzeum wygłosi on wykład pt. „Broń z okresu Powstania Styczniowego”. Na to wydarzenie wstęp jest wolny.
W cyklu „Wtorek muzealny”, 21 marca, odbędzie się wykład Łukasza Ciemińskiego pt. „Wesoły nam dzień dziś nastał!”. To wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i o godzinie 12.00. Na godzinę 10.00 Muzeum zaprasza uczniów klas 1-3, a na godzinę 12.00 uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Te dzieci i młodzież, które skorzystają z zaproszenia, wysłuchają opowieści o obrzędach Wielkiego Postu i Wielkanocy ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów związanych z ziemią chełmińską. Dowiedzą się również o zabawach w Środę Popielcową, Bożych Ranach i o tym, że świąteczne jajko niejedno ma imię. Oba spotkania odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum. Zapisy pod nr tel. 56 46 590 63 , w.18. Cennik: 7,00 zł/os.
Również 21 marca odbędzie się inne spotkanie z cyklu „Wtorek muzealny”, poświęcone tym razem Mikołajowi Kopernikowi, w związku z niedawną 550. rocznicą jego urodzin. Wykład pt. „O Koperniku raz jeszcze. Dzieje życia i dokonania ekonomiczne” poprowadzi Paweł Nastrożny. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00, a odbywać się będzie w Muzeum Handlu Wiślanego. Bilety dostępne są w cenie 7,00 zł.
W czwartek. 23 marca, o godzinie 17.00, na Rynku w Grudziądzu nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Grudziądzkie ślady Powstania Styczniowego”. Tematycznie wystawa związana jest z obchodzoną w tym roku 160. rocznicą wybuchu Powstania oraz ze 177. rocznicą urodzin Jana Cholewicza, najsłynniejszego grudziądzkiego powstańca z lat 1863-64. Wystawa będzie prezentowana na płycie Rynku do 28 kwietnia 2023 r. W kolejnych dniach zostanie ona wyeksponowana na grudziądzkiej Cytadeli (3 maja 2023 r.) oraz na dziedzińcu Muzeum w Grudziądzu (4 maja – 4 czerwca 2023 r.). Towarzyszy jej bezpłatny katalog „Grudziądzkie ślady Powstania Styczniowego”. Dofinansowana została ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” oraz ze środków Miasta Grudziądza.
W piątek, 24 marca, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy „Z archiwum Andrzeja Wajdy”. Wystawa przygotowana zostanie ze zbiorów Archiwum Andrzeja Wajdy, działającego przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Zaprezentowane zostaną m.in. szkice i notatki reżysera, sporządzone podczas realizacji filmów oraz spektakli teatralnych. Dopełnieniem ekspozycji będzie kolekcja plakatów filmowych oraz prezentacja kilku rekwizytów – z filmów takich jak „Katyń” i „Wesele”.
W sobotę, 25 marca, o godzinie 10.00, odbędą się kolejne warsztaty rodzinne z cyklu „Sobota w Muzeum”. Tematem spotkania – w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy – będą „Wielkie jaja z papier-mâché”. Warsztaty przeznaczone są dla uczestników od piątego roku życia, a zapisywać się można pod nr tel. 56 46 590 63 w.18. Cennik: 15,00 zł/os.
We wtorek, 28 marca, o godzinie 17.00, odbędzie się następne spotkanie z cyklu „Wtorek muzealny”. Tym razem jego uczestnicy wysłuchają wykładu Moniki Mellerowskiej, edukatorki z Muzeum Handlu Wiślanego, pt. „Co w koszyku siedzi, czyli baba, baran, chleb i ich rola w tradycji wielkanocnej”. Cennik: 7,00 z/os.
W piątek, 31 marca, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy „Wieczna chwila. Mateusz Brzozowski. Malarstwo”. Jest to pierwsza indywidualna wystawa malarstwa tego artysty – absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu, studenta malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który w swojej twórczości porusza głównie tematu pejzażu – zwłaszcza wiślanego. Choć Brzozowski wierny jest tradycyjnemu malarstwu, w którym pobrzmiewają echa najwybitniejszych polskich pejzażystów, jego prace zdradzają także abstrakcyjny charakter, stając się swoistą metaforą pejzażu o wymiarze duchowym.
Należy też podkreślić, że w marcu Góra Zamkowa oraz wieża Klimek czynne są codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.
Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu