29 stycznia br. już po raz trzydziesty pierwszy strażnicy zaangażują się w zapewnienie porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Municypalni zwrócą uwagę na to, aby zbiórki przebiegały spokojnie i czy są one przeprowadzone przez osoby do tego uprawnione. Zadbają jednocześnie o bezpieczeństwo wolontariuszy.

Pamiętajmy, że każdy wolontariusz wyposażony jest w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety i adresem wolontariusza. Zdjęcie na nim musi być wyraźne. Indentyfikator musi mieć „serduszkowe ” logo Fundacji WOŚP, a wolontariusz powinien go nosić w widocznym miejscu. Również skarbonka musi być oklejona banderolami WOŚP, a na górze przy otworze powinien znajdować się numer kwestującego, ten sam co na identyfikatorze.

Atrybutem wolontariuszy są znane nam naklejki. W przypadku podejrzeń, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP, a także posługuje się podejrzanym identyfikatorem lub puszką należy powiadomić funkcjonariuszy. Wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób należy zgłaszać do odpowiednich organów.

Wolontariusze natomiast powinni pamiętać, aby organizować zbiórki w miejscach dobrze oświetlonych, gdzie występuje duże natężenie ruchu pieszych, w miejscach objętych monitoringiem kamer czy głównych ciągach komunikacyjnych. Nie prowadźcie zbiórek na źle oświetlonych ulicach, w miejscach uznanych za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek w pojedynkę – w grupie zawsze jest bezpieczniej.

Jeżeli będziecie potrzebowali pomocy zwracajcie się o pomoc do Straży Miejskiej lub Policji.