Jeszcze w tym tygodniu rozpoczniemy świętowanie 103. rocznicy powrotu Grudziądza do Wolnej Polski. Nim to jednak nastąpi upamiętnimy również 81. rocznicę śmierci Tadeusza Kaubego oraz 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Wszystkich, którzy chcieliby oddać cześć pamięci Tadeusza Kaubego, zapraszamy już 20 stycznia, a więc w najbliższy piątek, na godz. 11.00, pod poświęconą mu tablicę znajdującą się na Placu Niepodległości. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele młodzieży szkolnej wraz z opiekunami.
Tadeusz Kaube przyszedł na świat 5 lipca 1921 roku w Bydgoszczy. Był współzałożycielem podziemnej organizacji „Rota”, prowadzącej działania propagandowe i przygotowującej akcje sabotażowe wymierzone przeciwko okupantowi hitlerowskiemu. Aresztowany przez Gestapo 1 czerwca 1940 roku, wraz z innymi członkami „Roty”, został zatrzymany przez Niemców. Wszyscy oni stanęli przed sądem z Berlina, który rozpatrywał ich sprawę na sesji wyjazdowej w Grudziądzu. Proces rozpoczął się we wrześniu 1941 roku. 17 września zapadł wyrok, na mocy którego Tadeusza Kaubego skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 20 stycznia 1942 roku w Poznaniu.
Również 20 stycznia, o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania styczniowego. O tej właśnie godzinie uczestnicy zgromadzą się na Cytadeli (gdzie więziono schwytanych przez władze pruskie powstańczych emisariuszy i osoby podejrzewane o zamiar wstąpienia w szeregi uczestników powstania), po czym udadzą się na pobliski Cmentarz Garnizonowy, gdzie odwiedzą grób Jana Cholewicza, powstańca pochodzącego z Grudziądza. Przewidziany jest udział młodzieży szkolnej z III Liceum Ogólnokształcącego, organizacji „Strzelec” i „Combat Alert” oraz ze Szkoły Podstawowej nr 16 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bronisława Malinowskiego.
Choć rocznica wybuchu powstania styczniowego przypada 22 stycznia, a więc w niedzielę, to podjęta została decyzja o przeniesieniu jej obchodów na piątek 20 stycznia z uwagi na niedzielne wydarzenia związane ze 103. rocznicą powrotu Grudziądza do Wolnej Polski. Obchody tej rocznicy trwać będą przez dwa dni: 22 i 23 stycznia. To właśnie 23 stycznia 1920 roku miało miejsce przejęcie Grudziądza z rąk Niemców przez Oddział „Błękitnej Armii”, którym dowodził gen. Stanisław Pruszyński. Szczegółowy program uroczystości znajduje się na dostępnym
tutaj
plakacie. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.W związku z uroczystościami patriotycznymi w obrębie Rynku, 23 stycznia nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku Al. 23 Stycznia – Tarpno, od godz. 10.45 do czasu zakończenia uroczystości, które nastąpi około godz. 12.20.
Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne