Trwają już ferie zimowe. Jedni spędzą ten czas w domu, inni wyjadą na kolonie, obozy. W tym czasie warto zadbać o bezpieczeństwo przede wszystkim naszych pociech.

Jak co roku w Polsce terminy ferii zimowych znamy z dużym wyprzedzeniem, wszystko po to, aby móc zaplanować zimowe wakacje. Terminy takiego zimowego wypoczynku z uwzględnieniem poszczególnych województw przedstawia poniższa mapka.

Źródło: www.edubaza.pl

Bez względu na to czy uczniowie będą spędzać zimowy wypoczynek w domu czy wyjeżdżać na półkolonie ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W tym czasie dzieci będą korzystać z uroków zimy, a my powinniśmy zadbać aby ten czas nie był zagrożeniem dla nich.

Przed wyjazdem zadbajmy o solidne zabezpieczenie swojego domu lub mieszkania. Zamknijmy okna, sprawdźmy zamknięcie drzwi (również garażowych), a także budynków gospodarczych. Poprośmy zaufaną osobę aby zwracała uwagę na nasze mieszkanie/dom. Dobrze gdyby taka osoba wyjmowała korespondencję ze skrzynki pocztowej, zabierała ulotki spod drzwi. Będzie to wskazywało na to, że ktoś cały czas przebywa w mieszkaniu.

Wybierając się na zimowisko z naszymi pociechami swoim autem przede wszystkim powinniśmy prawidłowo przygotować pojazd (sprawdzić stan ogumienia, uzupełnić płyny). Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas podróży w dużej mierze zależy od nas samych. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego przestrzegajmy zasady ograniczonego zaufania i ostrożności kierując się przy tym możliwością przewidywania zdarzeń.

Porady dla rodziców/opiekunów:

  • Jeśli dziecko spędza czas w domu to zapewnij mu odpowiednie miejsce do zabawy, schowaj lekarstwa, zabezpiecz wszelkie instalacje domowe;
  • Wyjaśnij dziecku podstawowe zasady korzystania z Internetu z uwzględnieniem child groomingu (uwodzenie dzieci w sieci);
  • Przypomnij dziecku aby nie wpuszczało do domu osób, których nie zna i aby było zawsze zakluczone w mieszkaniu jeśli nikogo w nim nie ma;
  • Naucz dziecko aby zawsze informowało gdzie wychodzi, z kim i o której będzie
    w domu;
  • Uświadom dziecku ryzyko związane z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, alkoholu, tytoniu.

Dużo cennych rad umieściliśmy w naszym artykule o zabawach na śniegu łącznie
z poradnikiem, który można znaleźć

Dodatkowo przedstawiamy jeszcze zasady bezpieczeństwa o których należy pamiętać:

  • Zabronione jest uprawianie narciarstwa na zorganizowanych terenach narciarskich pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • Nie zostawiaj sprzętu narciarskiego bez opieki;
  • Warto mieć w telefonie zapisany numer ICE (to numer osoby, którą należy poinformować w razie wypadku);
  • Warto mieć zainstalowaną w telefonie aplikację Ratunek – w sytuacji zagrożenia, jeśli potrzebujemy pomocy należy uruchomić aplikację na telefonie. Ratunek połączy cię z ratownikami i wyśle twoją lokalizację. Aplikacja została stworzona z myślą o osobach, które chcą skorzystać z pomocy Ochotniczych Służb Ratowniczych GOPR, TOPR, WOPR w naszym kraju;
  • Więcej informacji w linku:

    www.ratunek.eu

Przypominamy również, aby przed wyjściem na szlak poinformować osoby w schronisku w którym przebywamy, że wychodzimy, dokąd idziemy i o której planujemy wrócić. Dostosujmy strój do warunków pogodowych zakładając, że pogoda w górach może w każdej chwili ulec zmianie. Odzież nie powinna krępować ruchów. Niezbędna jest bielizna termoaktywna, polar, ciepła sportowa kurtka, czapka, rękawiczki, odpowiednie buty. Przed wyprawą warto zapoznać się z mapą terenu, spakować podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, prowiant, a także powerbank, latarkę. Warto mieć przy sobie koc termiczny. Pamiętajmy, że w górach karetka szybko do nas nie dojedzie, a znalezienie kogoś może być utrudnione.

Przebywając w górach, na stokach warto znać dekalog narciarski:

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Wskazane reguły należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza lub snowboardera, a ich celem jest unikanie wypadków na trasach narciarskich. Obowiązkiem narciarza lub snowboardera jest zaznajomienie się z tymi zasadami oraz ich przestrzeganie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

www.bezpiecznienastoku.pl