najlepszy komin

Każdy nowo budowany dom wymaga decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania. W naszym klimacie ogrzewanie jest nieodzowne. Trzeba się tutaj zatrzymać, aby odpowiednio dobrać system grzewczy, a także przewód kominowy do niego. Ogromną popularnością cieszą się kominy ceramiczne. Dzieje się tak, ponieważ uchodzą za dość uniwersalne oraz odporne na bardzo wysokie temperatury. Sprawdź, jakie zalety i wady mają kominy ceramiczne oraz z czego składa się komin systemowy z ceramiki!

Systemowy komin ceramiczny - czyli co?

Niewiele jest systemów ogrzewania, które obejdą się bez komina. Niestety, większość wymaga odprowadzenia spalin bądź dymu, które powstają w procesie spalania paliwa. Kominy ceramiczne doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy inwestor decyduje się na wentylację grawitacyjną. Komin ceramiczny https://systemykominowe-rauch.pl/ można podłączyć do kominka, kozy grzewczej czy kotłów kondensacyjnych. Nie ma też problemu podczas współpracy z innymi kotłami, jeśli dany sprzęt nie wytwarza wyższej temperatury niż 600 stopni Celsjusza. W przypadku tego typu komina nie ma również większego znaczenia fakt, jaki typ paliwa jest wykorzystywany.

Zalety i wady kominów ceramicznych

Kominy ceramiczne, podobnie jak wszystkie inne elementy czy komponenty, mają swoje wady oraz zalety. Do pozytywnych cech kominów ceramicznych zaliczamy odporność na działanie wysokiej temperatury i na jej zmiany, które mogą być dość gwałtowne w niektórych momentach. Ceramiczny twór nie odkształca się. Bardzo często kominy ceramiczne wybiera się, ponieważ są odporne na pożar sadzy oraz innych substancji. Jeśli zdecydujemy się na gładki, nienasiąkliwy, jednorodny komin ceramiczny, na pewno nie musimy martwić się niepożądane sytuacje.

Jeśli komin będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów, z pewnością będzie trwały i sprawdzi się w każdej sytuacji. Niestety, rynek często oferuje produkty, które nie spełniają podstawowych norm. Trzeba na to szczególnie uważać. Istotna jest tutaj poprawnie poprowadzona wentylacja. Kominy ceramiczne są dość drogie, znacznie droższe niż przewody murowane. 

Jak zbudowane są kominy ceramiczne systemowe?

Kolejnym powodem, dla którego kominy ceramiczne są niezwykle popularne, jest ich łatwość budowania oraz nietuzinkowa kompozycja. Obudowa wykonana jest z elementów ceramicznych w postaci bloczków. Ustawia się je jeden na drugim. Po wymurowaniu kolejnych odcinków, do pustaków wsuwana jest rura ceramiczna izolowana szczelnie wełną mineralną. Odcinki rur łączone są ze sobą przy pomocy specjalistycznego kitu kwasoodpornego. Często zdarza się, że zewnętrzny wygląd rury nie pasuje do reszty pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki komin zabudować płytą gipsowo-kartonową czy innym materiałem. Komin ceramiczny to nie jest jedna opcja do wyboru. Systemowe kominy to ogromna różnorodność, którą warto wziąć pod uwagę podczas jego dobierania. Jeśli komin zostanie wybrany pod względem kotła, jaki planuje się wykorzystywać w domu, na pewno doskonale spełni swoją funkcję i będzie wydajny.