Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na dobre wpisała się w społeczeństwo. Już kolejny rok mamy możliwość korzystania z narzędzia, które swój debiut miało 6 lat temu. Funkcjonariusze z Grudziądza podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i sprawdzili o jakich zagrożeniach najczęściej informowali internauci.

Policjanci z Komendy Miejskiej w Grudziądzu podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od 1 stycznia tego roku mieszkańcy miasta i powiatu korzystali z tego narzędzia 698 razy. Blisko 380 zgłoszeń zostało przez mundurowych potwierdzonych, a 360 skutecznie wyeliminowanych. W 9 przypadkach sprawy zostały przekazane poza Policję. Głównie chodziło o nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej, którymi zajął się właściwy miejscowo zarząd dróg.

Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły problemy związane z nieprawidłowym parkowaniem, przekraczaniem dozwolonej prędkości oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Użytkownicy systemu zgłaszali również nielegalne wysypiska czy nieprawidłowy stan jezdni i oznakowania drogowego.

Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami, którymi dysponowali dzielnicowi w swoich rejonach oraz policjanci ruchu drogowego, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo na drogach.

Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

mł. asp. Łukasz Kowalczyk