Zapraszamy na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z okazji 23. urodzin samorządu wojewódzkiego 5 czerwca o godz. 16.00 na terenie Mariny Grudziądz obędzie się koncert plenerowy z udziałem znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej. Podczas koncertu w Grudziądzu wystąpią: Fisz Emade, grupa IRA i formacja Żuki.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego zostało ustanowione w 2008 roku. Obchodzone jest corocznie 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze.

Program wydarzenia:
5 czerwca 2022 r. – Marina Grudziądz, ul. Portowa 8.
16:00 koncert zespołu Żuki
17:30 koncert FISZ EMADE
19:00 koncert zespołu IRA

Zespół ŻUKI powstał w 1985 roku w Bydgoszczy. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w 1987 roku. Grupa znana głównie z własnych wykonań utworów The Beatles.


Zespół dawał ok. 200 koncertów rocznie. Otrzymał nagrodę „Metronomu” dla najlepszego zespołu 1990 r., jak również nagrodę kulturalną „BIK-u”. Pod batutą Jana Walczyńskiego grał wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. W kraju gościł na renomowanych estradach (Sala Kongresowa, Opera Leśna, Festiwal w Sopocie – 1993).

Żuki występowały także poza granicami Polski, np. w USA. Jako support grały też z gwiazdami takimi jak Electric Light Orchestra, Pet Shop Boys, The Troggs czy Fish z zespołu Marillion.


FISZ EMADE TWORZYWO
to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.




Ich najnowszy album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Na płycie uznanej przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021, znajdziemy 18 utworów, w których nagraniach udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), wokalistka zespołu Shyness! Rebeka Iwona Skwarek oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.


IRA to polski zespół rockowy, pochodzący z Radomia. Powstał w 1987 roku, a zadebiutował w roku 1988, na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsza płyta zespołu - „IRA” - ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa „Live” odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do grona czołówki polskich zespołów rockowych. Pochodzące z tych albumów przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu.




W drugiej połowie lat 90. zespół zmienił swoje oblicze, sięgając na płycie „Znamię” do nieco cięższych brzmień. W 1996 roku, po wydaniu płyty „Ogrody”, z zespołu odszedł gitarzysta i współzałożyciel, Kuba Płucisz, a kilka miesięcy później IRA zawiesiła działalność.

Po 7 latach przerwy grupa wróciła na scenę. Zespół ruszył w trasę koncertową pod hasłem: „IRA - Wracamy!”, która gromadząc rzesze fanów, utwierdziła grupę w słuszności tej decyzji. 12 sierpnia 2002 roku zespół wydał płytę „Tu i teraz”, przypominając się szerszej publiczności. W 2003 roku IRA obchodziła 15-lecie istnienia. Z tej okazji w Amfiteatrze w Radomiu odbył się wielki koncert jubileuszowy, który zgromadził blisko 7 000 fanów! Rok 2003 przyniósł też zmiany personalne w szeregach zespołu. Do składu dołączyli gitarzyści Marcin Bracichowicz, Maciej Gładysz oraz Sebastian Piekarek.

29 marca 2004 roku ukazała się studyjna płyta „Ogień”, która po lżejszej „Tu i teraz”, jest zwrotem w stronę mocnego, gitarowego brzmienia i powrotem do muzycznych korzeni zespołu. W listopadzie ukazała się płyta „Live 15-lecie” w wersji digipack – CD+DVD, z zapisem jubileuszowego koncertu. Wraz z początkiem roku 2005 zespół rozpoczął klubową trasę koncertową, która trwała do marca. Początek kwietnia to czas rozpoczęcia trasy plenerowej. 27 czerwca do składu dołączył gitarzysta Piotr Konca, który zastąpił Sebastiana Piekarka i Macieja Gładysza – gitarzystów, którzy wówczas wymiennie grali w zespole. Rok 2006 IRA rozpoczęła koncertami dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Niepołomicach i Krakowie. W maju zespół wyruszył w letnią trasę koncertową. 14 października w krakowskim klubie Studio, odbył się koncert z okazji 18-stych urodzin IRA. Początek nowego roku, to czas pracy nad materiałem na nową płytę. W maju IRA rozpoczęła trasę plenerową, a 31 sierpnia ukazała się płyta „Londyn 08:15”, z której pochodzą piosenki takie jak „Trochę wolniej”, czy tytułowy „Londyn 08:15”. 8 lutego 2008 roku koncertem w Zakopanym, grupa zainaugurowała cykl koncertów „Żywiec na śniegu”. Lato upłynęło na koncertach plenerowych. Na przełomie 2008 i 2009 roku zarejestrowane zostały pierwsze partie na nową - dziewiątą studyjną płytę zespołu. 6 marca w Bielsku-Białej odbyła się inauguracja trasy „IRA AKUSTYCZNIE”, w ramach której zespół zaprezentował swoje największe przeboje w wersjach akustycznych. 7 maja IRA wyruszyła w trasę letnią. Premiera nowej płyty - krążka „9” odbyła się 30 października. Płyta odniosła spory sukces – w rozgłośniach radiowych można było usłyszeć aż 5 singli promujących album. 20 marca 2010 roku, koncertem w Poznaniu, zespół zainaugurował trasę ESKA ROCK TOUR – wspólną trasę IRA i zespołu Carrion. Wraz z nadejściem maja grupa rozpoczęła serię koncertów plenerowych. Wrzesień przyniósł triumf na Festiwalu w Opolu. Zespół otrzymał aż trzy Superjedynki – w kategorii: Płyta rock, Zespół roku, oraz za Najlepszy występ. We wrześniu ukazało się też specjalne wydanie krążka „9” – „9 – Edycja specjalna”. Płyta została wzbogacona o DVD, które zawiera trzy teledyski do utworów z „9”, trzy teledyski archiwalne, video koncertowe, oraz film pt. „Czym jest dla Ciebie IRA?” z letniej trasy koncertowej. Warto zaznaczyć, że płyta „9” uzyskała status Złotej.

W roku 2012 IRA obchodziła 25-lecie działalności. Z tej okazji zespół wyruszył w urodzinową trasę klubową pod hasłem „IRA – 25 LAT!”, serwując swoim fanom utwory w nowych aranżacjach, jak i grając te dotychczas, niewykonywanie na koncertach.

Wraz z początkiem roku 2012 światło dzienne ujrzał też nowy singiel – utwór pt. „Taki sam”, zapowiadający nową płytę. W czerwcu pojawił się drugi singiel – piosenka pt. „Szczęśliwa”. Od maja do września zespół grał trasę plenerową, natomiast w październiku rozpoczęła się druga odsłona trasy jubileuszowej. W marcu 2013 roku ukazał się trzeci singiel zapowiadający nową płytę – utwór pt. „Uciekaj”.

Po blisko czterech latach od wydania krążka „9”, 16 kwietnia 2013 roku na rynku ukazało się najnowsze, dwupłytowe wydawnictwo zespołu – płyta „X”. Pierwszy krążek zawiera 10 premierowych utworów, a wśród nich dobrze już znane single „Taki sam”, „Szczęśliwa” oraz „Uciekaj”. Drugi krążek jest prawdziwym rarytasem dla wszystkich fanów i miłośników zespołu. Nigdy dotąd muzycy nie nagrali swoich utworów w wersjach anglojęzycznych. Aż do teraz! Zespół postanowił nagrać w języku angielskim 3 piosenki. Są to doskonale znane z płyty „9” utwór „Mój Bóg”, oraz 2 piosenki z nowego krążka: „Taki sam” i „Styks”. Jako novum na drugiej płycie zamieszczone zostały też największe przeboje w nowych, niepublikowanych dotąd aranżacjach. Dodatkowym bonusem jest przepiękny blues zaśpiewany wspólnie z Patrycją Markowską.

Przedostatnie wydawnictwo to „Ira Akustycznie Live DVD + CD” będące zapisem koncertu, który odbył się w październiku 2014 w Klubie Wytwórnia w Łodzi.. Legenda polskiej sceny rockowej tym razem pokazała swoje delikatniejsze i bardziej liryczne oblicze, wykonując nowe, akustyczne aranżacje swoich przebojów. Dzięki pomocy Jacka Piskorza, kierownika muzycznego koncertu, muzykom udało się złapać znakomity kontakt z sekcją smyczkową. Niecodzienności dodały brzmienia fortepianu elektrycznego, akordeonu oraz przeszkadzajek. Wydawnictwo uzyskało status „Złotej Płyty”.

W maju 2016 zespół wydał płytę „MY”, którą promował singiel ”Powtarzaj to”.
W 2020 Zespół wydał single „W Górę patrz” oraz „Chciałbym i „Za późno już”
14 maja 2021 odbyła się premiera 12 albumu studyjnego zatytułowanego „Jutro”.


Do udziału w wydarzeniu zapraszają Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.


Biuro Prasowe i Medialne