Biblioteka zaprasza na promocję książki Roberta Gawłowskiego „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”. Spotkanie odbędzie w najbliższą środę w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7. Wstęp wolny.
Spotkanie z Robertem Gawłowskim rozpocznie się 11 maja o godz. 17.15.
Robert Gawłowski o swojej książce: „Dlaczego zainteresowałem się historią Mariana Rejewskiego? Nie jestem kryptologiem i nigdy nie poświęcałem czasu na poznawanie tajników działania maszyn szyfrujących. Zawsze byłem jednak ciekawy okoliczności, w jakich dochodziło do przełomowych wydarzeń, a także historii osób, które miały w nich swój udział. Kiedy zauważyłem, że ten wyjątkowy bydgoszczanin nie doczekał się biografii na swój temat, pomyślałem, że czas najwyższy to zmienić. Nie bez znaczenia było również to, że Bydgoszcz to także moje miasto rodzinne, a więc miejsce szczególne, wywołujące wyjątkowe emocje. Na co dzień jestem samodzielnym pracownikiem naukowym zajmującym się zagadnieniami z zakresu nauk społecznych, co też miało swoje znaczenie. Warsztat naukowy z pewnością był przydatny w napisaniu książki, co poprzedzone było wieloma wywiadami, kwerendami w instytucjach polskich i zagranicznych, czy też studiami literaturoznawczymi. Książka to mój debiut w gatunku non-fiction.”
Wyjątkowość prezentowanej publikacji polega na przedstawieniu całkowicie nieobecnego wątku, który jeszcze nigdy nie został szerzej omówiony zarówno w literaturze międzynarodowej, jak również polskiej, tj. historii Mariana Rejewskiego. Ta książka jest właśnie o nim: jego dzieciństwie, dorastaniu, największym osiągnięciu fundującym podstawy informatyki, a także trudnych losach powojennych, kiedy zdecydował się wrócić do rządzonej przez komunistów Polski, skrzętnie ukrywając wiedzę o swoich osiągnięciach. Rejewski nie miał wątpliwości, że zarówno on, jak i jego najbliżsi od pierwszych miesięcy pobytu w rodzinnej Bydgoszczy byli obserwowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Pochopna wypowiedź, zbytnia otwartość w korespondencji ze znajomymi, niepochlebny komentarz na temat rzeczywistości politycznej w kraju mógł skończyć się utratą pracy i represjami. Kolejne dekady życia w niepokoju i niedostatku doprowadziły Rejewskiego do stoczenia ostatniego i równie ważnego boju – walki o prawdę historyczną o Enigmie. Publikowane na Zachodzie książki o tajemnicach drugiej wojny światowej, w tym najważniejsza – „Ultra Secret” Fredericka Winterbothama, deprecjonowały znaczenie Polaków. Rozszyfrowanie Enigmy miało być efektem kradzieży maszyny przez polskiego mechanika zatrudnionego w niemieckiej firmie w Berlinie. Od połowy lat 70. Marian Rejewski dzięki dużej aktywności medialnej dołożył wszelkich starań, aby opowiedzieć prawdę historyczną. Książkę można nabyć
tutaj
.Tekst nadesłany: Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego