Obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyła się Msza św. w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz uroczystości patriotyczne z udziałem wojska pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystości objął swym patronatem prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.



W uroczystościach wzięli udział: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Iwona Michałek, prezydent miasta, pełnomocnik prezydenta ds. uroczystości patriotycznych Dariusz Miller, w imieniu Marszałka Województwa m.in. Robert Malinowski i Michał Czepek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Kamila Melkowska-Lemke, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Krzysztof Kosiński, dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wioletta Pacuszka oraz licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich i patriotycznych.. Był też obecny jedyny żyjący Żołnierz Wyklęty z Grudziądza mjr Stanisław Wierzchucki, któremu podziękowania złożył jego prawnuk.

Za część artystyczną odpowiadali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu oraz chór „Tibi Mariae”.

Dokonano uroczystego odsłonięcia Skweru im. Żołnierzy Wyklętych oraz tablicy informacyjnej „Polskie Podziemie Niepodległościowe – Żołnierze Wyklęci Niezłomni”.

- Wiemy, że sprawa, za którą walczyli i ginęli, przetrwała ich śmierć – mówi prezydent Maciej Glamowski. - To oni stali się zaczynem, z którego po kilku dekadach poczęła się wolna i niepodległa Polska. Mieli w sobie ten sam gen sprzeciwu, który był udziałem powstańców 1794, 1830, 1863 i 1944 roku, i który odziedziczyli po nich bohaterowie antykomunistycznych zrywów lat powojennych, z rewolucją Solidarności na czele. Wszyscy ci ludzie mieli w sobie takie samo pragnienie wolności, ten sam bunt przeciw obcemu, narzuconemu siłą panowaniu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca. To właśnie tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie komuniści rozstrzelali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezesa WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego („Pług”, „Ludwik”) i jego współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batory i Karola Chmiela. Ciała zakopano w nieznanym miejscu.

Święto zostało ustanowione przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku. Stanowi ono wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne