W Grudziądzu pamiętamy o rocznicach wydarzeń ważnych tak dla ogólnonarodowej, jak i lokalnej tożsamości. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do licznego udziału w miejskich uroczystościach patriotycznych, które odbędą się 10 i 14 lutego w związku z 82. rocznicą pierwszej wywózki Polaków na Syberię oraz 80. rocznicą powstania Armii Krajowej.




Uroczystości 10 lutego rozpoczną się o godz. 10.00 pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Mickiewicza, gdzie zostanie oddany hołd naszym rodakom, uczestnikom pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Przewidziany jest udział m.in. Prezes Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu Danuty Jarosz-Kołodziejskiej oraz pełnomocnika prezydenta ds. uroczystości patriotycznych Dariusza Millera. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem katyńskim uczestnicy udadzą się do kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Maksymiliana Kolbego na Strzemięcinie, gdzie zostanie złożony wieniec.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Syberię miała miejsce na początku lutego 1940 roku. Władze sowieckie wywiozły wówczas około 140 tysięcy ludzi, przede wszystkim członków rodzin właścicieli ziemskich, urzędników państwowych i żołnierzy, m.in. uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Ofiary wywózki trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi. Wielu z nich nigdy nie wróciło do Polski.

Z kolei 14 lutego oddamy cześć żołnierzom Armii Krajowej w związku z 80. rocznicą powstania tej formacji. Organizatorem uroczystości, które rozpoczną się o godz. 12.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora Komorowskiego, jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Po raz kolejny odbędą się one pod patronatem prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele wojska i grudziądzkiej „Solidarności” oraz młodzież III Liceum Ogólnokształcącego. Przewidziano część artystyczną w wykonaniu chóru Tibi Mariae oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 16.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK), której komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”. Funkcja ta była przez niego pełniona do 30 czerwca 1943 roku, kiedy to został aresztowany przez Gestapo. Następcą gen. Stefana Roweckiego „Grota” został gen. Tadeusz Komorowski „Bór”.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne