W najbliższych dniach w grudziądzkim Muzeum odbywać się będą interesujące spotkania, wystawy i warsztaty rodzinne. Od antropologii kulturowej po teologię ikony, tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Można też odkryć kolejną pasję albo zwyczajnie miło spędzić czas.



W środę 9 lutego, o godz. 17.00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi rozpocznie się wydarzenie „Waldek i Przyjaciele świętują Ogólnopolski Dzień Etnologii, Etnografii i Antropologii Kulturowej”. To właśnie 9 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej – święto będące pamiątką powołania Towarzystwa Ludoznawczego w 1895 roku we Lwowie. W święto ustanowione uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego odbędzie się spotkanie z etnografem grudziądzkiego Muzeum - Łukaszem Ciemińskim (członkiem zarządu Toruńskiego Oddziału PTL-u), który w przestrzeni wystawy „Waldek i Przyjaciele. Waldemar Styperek in memoriam” opowie o sztuce ludowej, spotkaniach z twórcami i przygodach, które etnograf przeżywa w swojej pracy. Barwna wystawa czasowa w Muzeum stanowi przegląd głównych nurtów i zjawisk we współczesnej sztuce nieprofesjonalnej w Polsce. To niecodzienna okazja, by dowiedzieć się, co ludowe jest, co być może, a co nie jest ludowym wcale! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Jego uczestnicy spotkają się Spichrzu nr 11.

Z kolei 12 lutego, a więc w najbliższą sobotę, o godz. 10.00, odbędą się w Muzeum walentynkowe warsztaty rodzinne. Zapisy pod nr tel. 56 46 590 63 w.18. Cena: 12,00 zł/os.

We wtorek, 15 lutego, o godz. 17.00 rozpocznie się impreza z cyklu wtorek muzealny – „Tajemnice ikony” – spotkanie z grudziądzkim historykiem sztuki i etnografem Łukaszem Ciemińskim, które tym razem poświęcone będzie fenomenowi ikony – jej teologii i wymowie ideowej oraz praktyce kultowej. W drugiej części spotkania zaprezentowany zostanie tradycyjny warsztat malarstwa ikonowego - to rzadka okazja, by zobaczyć w jaki sposób powstaje kanoniczna ikona. Uczestnicy dowiedzą się do czego w pracy ikonografa służy jajko i ocet winny, jak delikatne są płatki złota, a także jaką mnogość barw wykazują naturalne pigmenty stosowane w technice tempery żółtkowej. Bilet wstępu na wydarzenie – 7,00 zł. Miejsce spotkania uczestników to Gmach Główny Muzeum.

Biuro Prasowe i Medialne