Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego planuje wdrożenie bezpiecznego systemu utylizacji odpadów medycznych. Placówka chce postawić na innowacyjne rozwiązanie, które zaprezentowano podczas specjalnego wyjazdu studyjnego.



W Stradomi Wierzchniej przedstawiciele wrocławskiej firmy Aton pokazali, na czym cały system polega cały. Chodzi o utylizację odpadów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, opartej na działaniu fal elektromagnetycznych.

- W rozwoju naszego Szpitala szukamy najlepszych i bezpiecznych rozwiązań - zapewnia Maciej Hoppe, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. - Czas pandemii postawił przed nami wyzwanie poradzenia sobie z ogromną ilością dodatkowych odpadów medycznych. Aby się zmierzyć z tym zadaniem, znaleźliśmy, po wielu konsultacjach z ekspertami, rozwiązanie bezpieczne, innowacyjne i przede wszystkim w pełni ekologiczne. Planujemy uruchomić przyjazne dla środowiska laboratorium redukcji odpadów medycznych.

W imieniu prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego w wydarzeniu udział wzięła wiceprezydent Róża Lewandwoska. Obecni byli również radni Rady Miejskiej, ale nie tylko. Z zaproszenia skorzystali przedstawiciele i radni zarówno Powiatu Grudziądzkiego, jak i Gminy Grudziądz.

- Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie przekonamy się do tego, by w Grudziądzu postawić na nowatorskie rozwiązanie w kwestii pozbywania się odpadów medycznych - mówi Róża Lewandowska, Wiceprezydent Grudziądza. - Celem wizyty było pokazanie laboratorium, z którego mógłby korzystać nasz grudziądzki Szpital. Była możliwość wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, zadawania pytań.

Przypomnijmy, że trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Szczegóły konsultacji dostępne są tutaj.


Karol Piernicki

Rzecznik Prasowy