Strażnicy podsumowali działania dotyczące termicznego przekształcania odpadów poza spalarniami. Podczas wykonywanych czynności ujawniono również śmieci w postaci odpadów komunalnych znajdujące się na terenie prywatnych posesji.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2020 r., poz. 1439 z późn. zm.) – obowiązek utrzymania czystości spoczywa między innymi na właścicielu nieruchomości. Przez właściciela nieruchomości należy rozumieć także „współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością” (art. 2 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).
Ponadto każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych (art. 6m.1). Osoba, która nie złożyła wyżej wymienionej deklaracji może być ukarana karą grzywny (art.10 ust. 2b). Z tego tytułu w 2021 r. ukarano mandatem karnym 19 osób.
Dodatkowo w prawie miejscowym funkcjonuje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – miasto Grudziądz (Uchwała nr XXXIX/57/17 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 28 czerwca 2017 r.), który nakłada również na właścicieli nieruchomości obowiązek zbierania i systematycznego pozbywania się odpadów z terenu nieruchomości.
Wskazane przepisy zobowiązują do zachowania czystości i porządku na terenie swojej posesji.
Na mocy art. 117 § 1 ustawy kodeks wykroczeń (Dz. U. 2021, poz. 281) niewykonanie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny.
Skutkiem niestosowania się do obowiązku utrzymywania czystości na terenie nieruchomości jest częste spalanie śmieci, odpadów i substancji niebezpiecznych. Sytuacje te, bardzo często zgłaszane są przez mieszkańców.
Warto pamiętać, że na terenie Grudziądza upoważnione przez Prezydenta miasta osoby z Wydziału Ochrony Środowiska i Straży Miejskiej mogą przeprowadzać kontrole związane ze spalaniem odpadów i niedozwolonych materiałów na podstawie art. 334, 379 i 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Przepisy te odsyłają do uchwały nr VIII/136/19 z dnia 24 czerwca 2019 r. sejmiku wojewódzkiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie oraz zarządzenia nr 408/17 Prezydenta Grudziądza z dnia 28 września 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kontroli palenisk znajdujących się na terenie gminy - miasto Grudziądz.
Zgodnie z powyższymi przepisami strażnicy w terminie od 1 października 2020 r. do 31 marca 2021 r. strażnicy podjęli ponad 384 interwencje, z czego 24 osoby ukarano mandatem karnym na podstawie art. 191 ustawy o odpadach.