Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Łączy on ludzi niezależnie od narodowości, zawodu, wyznania czy wieku. Co możemy zrobić z tej okazji?

Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, zapoczątkowanym w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Jako pierwszy z ideą tego święta wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO. W Polsce obchodzimy Dzień Ziemi od 1990 r. Święto to związane jest ściśle z troską o niebieską planetę i ochroną środowiska. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie odpowiedzialności za ziemię.

Inicjatywa obchodzenia danego święta związana jest z postępującą degradacją środowiska naturalnego, przez którą rozumiemy susze, powodzie, kwaśne deszcze czy dziurę ozonową. Wody naszych rzek, powietrze, lasy nie będą czyste i zdrowe, jeśli pozwolimy na rozwój świata bez troski o otoczenie. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że warunkiem poprawy sytuacji ekologicznej jest zwrot relacji człowieka do środowiska. Stąd też, większego znaczenia nabiera edukacja ekologiczna, czyli przekazywanie tematów o środowisku w którym żyjemy.

Sekcja ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w swoich zasobach dysponuje zagadnieniami o tematyce ekologicznej. Jednym z nich jest temat „Dbam o środowisko” skierowany do najmłodszych dzieci, gdzie młodzi ludzie dowiadują się między innymi jak na co dzień możemy zadbać o otaczającą nas naturę, zaczynając od oszczędności wody, prądu czy segregacji śmieci. W przygotowaniu jest kolejny program profilaktyczny skierowany do starszych uczniów dotyczący ochrony powietrza. Wówczas młodzież będzie mogła sobie przypomnieć jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, czym są kwaśne deszcze, niska emisja, smog.

W związku z tym, ze w dniu dzisiejszym miliony ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak je obchodzić i jednocześnie jak zadbać o otaczającą nas przyrodę.

Pamiętajmy też o tym, że jeśli podejmiemy się konkretnego zadania, wykonajmy je z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Co możemy zrobić z okazji Dnia Ziemi?

  1. Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach) i oddajmy do skupu;
  2. Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera;
  3. Zbierzmy makulaturę (gazety, ulotki reklamowe, kartonowe pudełka itp);
  4. Pozbierajmy śmieci (może to być zaśmiecone podwórko lub inny teren);
  5. Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy energię elektryczną, wodę, gaz.
  6. Nie spalajmy odpadów w domowych piecach.
  7. Dbajmy o zieleń – sadźmy drzewa. W efektywny sposób oczyszczają powietrze. Tereny zielone tworzą enklawy czystego powietrza – absorbują wszelkie zanieczyszczenia oraz tłumią hałas. Drzewa uczestniczą też w redukcji gazów cieplarnianych, wykorzystują dwutlenek węgla i w zamian uwalniają życiodajny tlen.

Wachlarz możliwości jest ogromny i każdy z nas może wybrać to, co chciałby zrobić dla naszej planety. Praktykujmy też pozytywne zachowania na co dzień.

KAŻDY Z NAS POWINIEN CZUĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNY ZA NASZĄ PLANETĘ!!!