Groźne dla środowiska odpady powstają nie tylko podczas produkcji energii czy codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego, ale także przy produkcji urządzeń, części zamiennych lub innych produktów technologicznych. W celu minimalizacji negatywnego wpływu procesu produkcyjnego na środowisko można zastosować kilka metod. Jedną z najprostszych i najtańszych, a przy tym skuteczniejszych metod redukcji  emisji pyłów i zanieczyszczeń jest filtracja mechaniczna.

Co to są worki filtracyjne i gdzie się je stosuje

Worki filtracyjne, nazywane również wkładem workowym lub filtrem workowym, to specyficzny rodzaj filtra przeznaczonego zazwyczaj do filtracji suchej. Stosuje się je głównie w tych branżach, w których konieczne jest osiągnięcie wysokiej wydajności przy równoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Mowa tu między innymi o segmencie przemysłu ciężkiego (hutnictwo, przemysł metalurgiczny, cementownie, gipsownie). Zastosowanie worków filtracyjnych na szeroką skalę dostrzegamy także w przemyśle zbożowo-młynarskim, drzewnym, tworzyw sztucznych, energetycznym, paszowym czy mineralnym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów worków filtracyjnych: antystatyczne, teflonowe, odporne na wysokie i niskie temperatury, odporne na wody i tłuste zabrudzenia oraz wiele innych. Jakie wybrać?

Rodzaje worków filtracyjnych

Zasadniczo worki filtracyjne możemy podzielić według trzech kryteriów. Ten produkt powinien cechować się ściśle dopasowanymi do filtra workowego wymiarami, stąd ważny jest jego kształt. Wyróżniamy worki okrągłe, płaskie, eliptyczne oraz robione na życzenie klienta. Pierwsze, najpopularniejsze, mają formę walca i są zakończone pełnym dnem, dnem z otworem albo w wersji przelotowej. Worki płaskie, często kodowane jako DCE, Luhr lub Garant posiadają kształt kieszeni. Ostatnia wersja, czyli worki eliptyczne, układają się w kształt elipsy i są wykonane jako kieszeń lub tradycyjny walec. Nie bez znaczenia jest również montaż. Z uwagi na typ mocowania worków filtracyjnych wyróżniamy: snapring, uszczelka, ring stalowy oraz opaska zaciskowa. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, należy mieć przede wszystkim na uwadze to, z jakimi zanieczyszczeniami mamy do czynienia oraz czy konieczne są specjalne modyfikacje dla worka wynikające z obecności pewnych substancji. Inny materiał zastosujemy w środowisku generującym ogromne ilości ciepła (odporny na wysoką temperaturę), a jeszcze inny w miejscu, gdzie problematyczne są mikrowyładowania elektrostatyczne. Najpopularniejszym materiałem ze względu na cenę i właściwości są worki z poliestru. To przedmioty antystatyczne, dzięki czemu sprawdzą się w odpylaniu substancji o właściwościach wybuchowych. Worki z poliakrylonitrylu najczęściej wykorzystywane są w procesach technologicznych opartych na pracy w wysokiej temperaturze i przy agresywnym środowisku chemicznych. Świetnie nadadzą się do:

  • cementowani,
  • gipsowni,
  • ciepłowni,
  • branży energetycznej.

Oprócz wymienionych materiałów, wyróżniamy także worki filtracyjne wykonane z teflonu, nylonu, nomexu czy poliamidu.

Worki filtracyjne a środowisko

Filtry workowe są niezwykle istotne dla zachowania właściwych parametrów środowiska naturalnego. Ich podstawowym zadaniem jest wychwytywanie cząsteczek pyłów powstających w procesach produkcyjnych. Wdrażając w swojej fabryce przyczyniamy się do tego, że powietrze nie zostaje skażone, co jest ważne nie tylko dla pracowników, ale także dla całej planety. Aby uzyskać maksymalny efekt i nie martwić się o jakość produktu, należy korzystać z oferty firmy z wieloletnim doświadczeniem. Jednym z liderów rynku jest Gwarant-Eko GEKO FILTRATION. To marka, która nie tylko produkuje materiały o wysokich parametrach technicznych, ale projektując swoje produkty bierze również pod uwagę wpływ na środowisko.

Wszystko co musisz wiedzieć o workach filtracyjnych