Szermierka – jeden z najszlachetniejszych sportów

Osoby uprawiające szermierkę niewątpliwie posiadają ponadprzeciętne umiejętności - jest to bowiem sport wymagający nie tylko doskonałej zręczności i koncentracji, ale również umiejętności błyskawicznego podejmowania decyzji. Ponadto szermierz zawsze musi być zdecydowany, odporny na stres i skłonny do podejmowania ryzyka. Dynamika ruchów, wytrzymałość, precyzja i kreatywność to kluczowe cechy.

Czym jest szermierka?

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że umiejętność posługiwania się bronią białą była doceniana od zarania dziejów. Oręż ten - w różnych postaciach - wykorzystywano w każdym kręgu kulturowym. Każda kolejna cywilizacja tworzyła lub udoskonalała ową broń, niezbędną chociażby do obrony, rozstrzygania sporów, czy prowadzenia wojen. Sama sztuka walki stanowiła jedną z najbardziej praktycznych umiejętności, na którą zwracano uwagę od najmłodszych lat życia. Pierwsze szkoły szermiercze zaczęły powstawać już w średniowieczu. W tym okresie spisano również pierwsze rozprawy naukowe poświęcone szczegółom z zakresu techniki i zasad walki, zawierające też opisy różnego rodzaju sztuczek przydatnych w czasie pojedynków. O ile w wiekach średnich szczególną popularnością cieszył się miecz, to renesans - wraz z stopniową modyfikacją technik fechtunku - przyniósł zamiłowanie do lżejszych i bardziej poręcznych rodzajów broni białej. W XVI w. we Włoszech i Hiszpanii pojawił się rapier, zaś na wschodzie Europy popularność zdobywała szabla, wywodząca się z Azji Centralnej. We Francji w wieku XVII raper przeobraził się w jeszcze lżejszą szpadę, natomiast w drugiej połowie XVII w. pojawił się floret używany typowo do rozgrywek treningowych. Już w wieku XVIII pojawiło się przekonanie, że broń biała może być używana nie tylko na polach bitew, czy w pojedynkach honorowych. Sztuka walki stanowiła wszak doskonały sposób doskonalenia zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Była też popularną rozrywką ówczesnych elit. Z kolei znana dziś szermierka sportowa narodziła się w XIX w., a od roku 1896 (w przypadku kobiet - od 1924 r.) jest stałą dyscypliną Igrzysk Olimpijskich w podziale na trzy konkurencje: szablę, szpadę i floret. Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły zasad walki, zaznaczmy że owe konkurencje, oprócz rodzaju używanej broni i zasadami sędziowania, różną się punktowanymi polami trafienia. W przypadku szabli jest to wyłącznie górna część ciała (od pasa w górę), we florecie - cały tułów z podbrzuszem, a w szpadzie - całe ciało.

Jakiego wyposażenia wymaga ten sport? 

Po pierwsze należy się zaopatrzyć w odpowiednią broń - szable, szpadę lub floret. Po drugie - niezbędna jest specjalna odzież ochronna. Zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Szermierczej, profesjonalne stroje muszą spełniać ściśle określone kryteria, zapewniając zawodnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Odzież z atestem FIE wytrzymuje nacisk o sile 800 niutonów na centymetr kwadratowy materiału, natomiast kołnierz maski jest odporny na dwa razy większą siłę. Niemniej jednak na rynku są dostępne również tańsze stroje do szermierki. Nie spełniają one jednak wspomnianych wyżej wymogów, wytrzymując nacisk jedynie do 350 niutonów na centymetr kwadratowy (oznaczony tzw. certyfikatem CEN). Mogą one być używane w czasie treningów oraz zawodów wśród niższych klas wiekowych. Trzeba pamiętać, że odzież, która nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów nie jest wystarczająco bezpieczna i najpewniej nie została przetestowana pod kątem wytrzymałości. Myśląc o zakupie do uprawiania szermierki, na pewno będziesz musiał wybrać specjalną, dopasowaną do sylwetki bluzę, buty szermiercze, maskę, plastron, rękawicę, spodnie (tzw. bryczesy), skarpety oraz dodatkowe ochraniacze (np. na klatkę piersiową). 

Od czego warto zacząć uprawiając szermierkę amatorsko?

Na początku trzeba wyraźnie podkreślić, że szermierkę można uprawiać w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy chcesz zapisać na zajęcia swoje dziecko, czy sam pragniesz spełnić marzenia z dzieciństwa lub po prostu szukasz nowego hobby albo sposobu na aktywne spędzenie czasu po pracy - warto spróbować. Na początku poszukaj szkoły szermierki. Praktycznie każda taka placówka prowadzi dwa rodzaje zajęć - dla grupy trenującej wyczynowo oraz dla amatorów. Na naukę szermierki nigdy nie jest za późno. Sport ten może dostarczyć nowych, ekscytujących wrażeń i sprawić, że bez względu na to, czy masz 30, 40, a może 60 lat, znów poczujesz się młodo. Szermierka pozwala zaangażować całe ciało i cały umysł, tak więc zadbasz o swoje zdrowie fizyczne, popracujesz nad koordynacją ruchów i poprawisz zdolności intelektualne. Opanujesz nowe umiejętności, które mogą okazać się przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto jest to sport wymagający dyscypliny i stosowania czystych zasad. Więcej chyba mówić nie trzeba. Jedyne czego potrzebujesz - oprócz sprzętu - to chęci do nauki, ćwiczeń i rozwoju. 

Sprzęt z asortymentu Decathlon - dla pół-profesjonalistów i zawodowców

Jeśli poszukujesz wyposażenia na treningi lub zawody, koniecznie poznaj ofertę produktów do SZERMIERKI w sklepach Decathlon. Z pewnością skompletujesz cały strój i będziesz zadowolony z jego dobrej jakości. Odzież dla szermierzy jest dostępna w różnych rozmiarach - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szczególną uwagę warto zwrócić na dedykowaną szermierce prestiżową markę FENC'IT. Jej produkty są projektowane z myślą o każdej osobie zajmującej się tą dyscypliną - od amatorów po doświadczonych zawodników. W Decathlon możesz znaleźć np. odpowiednie bluzy zakończone u dołu trójkątem zakrywającym podbrzusze. W ich kołnierzach umieszcza się tzw. "klingochwyt", który nie pozwala na wślizgnięcie się ostrza broni w okolice szyi i twarzy. Są wykonane z elastycznego materiału Dynemaa, doskonale wchłaniającego uderzenia, pozwalającego na pełną rozciągliwość i komfort poruszania się. Podszewka z kolei jest stworzona z tkaniny "Dry Speed", która zapewnia sprawne odprowadzanie wilgoci. Ponadto gumki z mikrofibry pozwalają na dużą swobodę ruchów. Bluzy są dostępne w wersjach dla kobiet, mężczyzn i dzieci praworęcznych i leworęcznych.

Nie bacząc na to, czy od lat trenujesz szermierkę zawodowo, zapisałeś się na zajęcia jako fan filmów "płaszcza i szpady", czy szukałeś ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego, z pewnością zdajesz sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia odzież. Nie tylko ma ona zapewnić bezpieczeństwo, ale również pozwolić na pełną swobodę ruchów, a co za tym idzie - dać możliwość w pełni efektywnego przeprowadzenia treningu. To wszystko może Ci zagwarantować profesjonalna odzież dostępna w sklepach Decathlon.