Opady deszczu, śniegu, mgła, szybciej zapadający zmrok to warunki, z którymi coraz częściej muszą się mierzyć uczestnicy ruchu drogowego. Właśnie w takich warunkach na drogach odnotowywana jest znacznie większa liczba zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Apelujemy o zachowanie ostrożności, przestrzeganie zasad ruchu drogowego i odpowiedzialność podczas poruszania się po drodze.
Deszcz, śnieg i mgła, które znacznie pogarszają widoczność podczas poruszania się po drodze, mokra nawierzchnia dróg w połączeniu z szybko zapadającym zmrokiem to warunki, do których muszą przyzwyczaić się użytkownicy dróg. Niestety taka aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu, jeśli zatem nie dostosujemy prędkości do warunków na drodze lub nie zachowamy odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu, nie trudno o zdarzenie drogowe. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję.
Pamiętajmy, że pośpiech na drodze nie jest dobrym pomocnikiem, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Odpowiednio dostosowana prędkość pozwoli kierującemu na właściwą reakcję w sytuacji, gdy zmieni się sytuacja na drodze lub na wyznaczonym przejściu dla pieszych pojawi się niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Kilka sekund poświęcone przez pieszego na dokładne rozejrzenie się i sprawdzenie sytuacji na drodze zanim postanowimy przejść na drogą stronę ulicy może okazać się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.
Kolejny raz przypominamy o oczyszczeniu auta ze śniegu czy lodu. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby, lusterka, oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Zalegający śnieg na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Pamiętać trzeba również o uzupełnieniu płynem zbiornika spryskiwacza. Chociaż nie ma obowiązku jazdy w okresie zimowym na oponach zimowych, to warto je zmienić. Są one bardziej dostosowane do tej pory roku. Wydatek związany z zakupem to tylko inwestycja w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Pamiętajmy również, że sprawny technicznie i prawidłowo wyposażony samochód musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem.
Choć przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszych do używania elementów poza obszarem zabudowanym, namawiamy do używania ich także w mieście. Nie wszystkie miejsca są bowiem dobrze oświetlone.
Pamiętajmy: w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, kierujący może używać tylnych świateł przeciwmgłowych.
podkom. Robert Szablewski